След като завършва скандинавистика в Софийския университет и исландска филология в Исландия, Тихомир Рангелов изследва един малък и застрашен от изчезване език, говорен от 950-те жители на малко островче в далечната тихоокеанска държавица Вануату. 270 000 са жителите на държавата, а езиците, които говорят, са над 120. Повечето от тях си отиват заедно с шепата хора, които ги владеят. Благодарение на щастливата си среща с д-р Джули Барбар от университета Уайкато в Нова Зеландия и успешно защитения и финансиран от ELDP (Програма за документиране на застрашените езици) със средства на фонд Аркадия проект младият изследовател получава възможността да документира, опише и „ревитализира“ езика ахамб. Впрочем за последното той е поканен от местните вождове, които имат силно желание да се адаптира азбука за родния им говор, да се напишат учебници и помагала за началното училище, за да могат децата им да го изучават и да предадат нататък легендите, традиционната култура и мироглед. За някои особености на този толкова далечен и странен за нас език Тихомир Рангелов ще разкаже на 27 май в специално организирания от ФКНФ на Софийския университет ден на местните езици, а на 29 май ще продължи разказа си за срещите и преживяванията си във Вануату в Клуба на пътешественика. Първо обаче той гостува в предаването „За думите“. Чуйте го.
• „25 години „За думите“: от фонда на предаването – „Християнският календар“
• „Забравени думи“: хубави, многозначни, колоритни думи и съчетания, които (почти) сме забравили
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg