Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карлос Сантана

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Карлос Сантана е роден в Мексико преди 72 години. Когато през лятото на 1969 г. една неизвестна група довежда до екстаз многохилядната публика на фестивала Удсток, рокмузиката неусетно разширява границите си. Макар във времето Сантана да е по-разпознаваем като блусмузикант, рокът е в началото на всичко. Именно тогава, на този фестивал енергията на рока за първи път се съчетава с динамичната полиритмика и емоционалността на латиноамериканската музика. Това става благодарение на Карлос Сантана.

Две години по-късно, в началото на 70-те, в Сан Франциско се ражда „Сантана блус бенд“. Първите му три албума затварят кръга около латиномузиката в рока. След 1971 г. „Сантана блус бенд“ се разпада като всеки един от членовете се ориентира в различна посока. Конкретно Сантана отправя своя музикален интерес към Изтока и към джазимпровизацията. Началото е поставено с Caravanserai, а година по-късно има вече записана пиеса с Джон Маклафлин – Love Devotion Surrender. До края на десетилетието Сантана вече работи с имена като Хърби Хенкок, Стенли Кларк и други.

Слушайте „Звукови хроники“ в петък, 19 април от 17.30 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31