Карлос Сантана е роден в Мексико преди 72 години. Когато през лятото на 1969 г. една неизвестна група довежда до екстаз многохилядната публика на фестивала Удсток, рокмузиката неусетно разширява границите си. Макар във времето Сантана да е по-разпознаваем като блусмузикант, рокът е в началото на всичко. Именно тогава, на този фестивал енергията на рока за първи път се съчетава с динамичната полиритмика и емоционалността на латиноамериканската музика. Това става благодарение на Карлос Сантана.
Две години по-късно, в началото на 70-те, в Сан Франциско се ражда „Сантана блус бенд“. Първите му три албума затварят кръга около латиномузиката в рока. След 1971 г. „Сантана блус бенд“ се разпада като всеки един от членовете се ориентира в различна посока. Конкретно Сантана отправя своя музикален интерес към Изтока и към джазимпровизацията. Началото е поставено с Caravanserai, а година по-късно има вече записана пиеса с Джон Маклафлин – Love Devotion Surrender. До края на десетилетието Сантана вече работи с имена като Хърби Хенкок, Стенли Кларк и други.
Слушайте „Звукови хроники“ в петък, 19 април от 17.30 часа
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg