Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет века по-късно Леонардо продължава да вълнува човечеството

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Обикновено, когато давам на студентите си задача за курсова работа, единственото нещо което им забранявам е да пишат за „Мона Лиза“. Не защото не харесвам тази картина, а защото около нея има много повече неверни твърдения, отколкото истини“ – сподели д-р Владимир Димитров, изкуствовед от Нов български университет, пред микрофона на „Артефир“.

Леонардо да Винчи е един от най-изследваните художници. Има две запазени негови писма, в които той предлага услугите си на различни владетели. В тях изрежда способностите си: може да създава летателни машини, може да създава хидросъоръжения, може да направи укреплението на града и какво ли още не, но дори не споменава, че е художник. В другото писмо го отбелязва на последно място, т.е. самият той не държи толкова на тази своя дейност. Неговите произведения са много малко, редица от тях са недовършени и около тях витаят мистификации – дали са оригинални или са копия на негови ученици. Общо взето са установени около 20 негови произведения.

Какво още разказа д-р Димитров за образа на Леонардо да Винчи, за прояви с които се отбелязва 2019-а – годината, в която се навършват пет века от смъртта на гениалния изобретател и художник – чуйте в звуковия файл. Като бонус – няколко думи за Матера – ЕСК 2019 заедно с Пловдив и предстоящото Международно биенале на стъклото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46