„Къде го село Грънци? Фантасмагории от Прехода“ е новата книга на Драгомир Драганов, илюстрирана от Кирил Божкилов. Авторът дълго събира истории от живия живот на страницата на блога си drago.info, докато най-накрая реши да ги издаде. Книгата не е задължителна за политици, но понякога помага – казва Драгомир Драганов, който с чувство за хумор представя и себе си:
„Роден съм малко след средата на миналия век в Казанлък, отрасъл съм в онази София, където още можеха да се прескачат огради и да се рита топка на улицата.
Поради неуспешните ми опити за развод, не мога да се похваля с повече от един брак и всички произтекли нататък вдъхновяващи последствия – две дъщери, три внучета и две кучета.
Основно съм упражнявал умения като словослагател. В буквалния смисъл – обичам да поставям думите на правилното им място в изреченията.
Минах през славния едно време вестник „Труд“, докато още не бяха му спретнали шашмата с приватизацията. После с подръчни материали и приятели опитвахме да покажем, че сериозен печат все пак може да се случи и по тукашните земи – „Континент“, „Епоха“, „Лидер“. Уви, реалността се оказа по-убедителна и вече съм вестникар от запаса.
Обиколих половината свят като репортер, даже войни видях отблизо с очите си. Няма да се оплаквам – видях свят и като пътешественик. Дори успях на собствен ход да се изкатеря по-високо от Монблан. Накрая, макар да съм пето поколение гражданин, избрах да емигрирам в село, опряло гръб до Балкана. И така получих възможност да виждам столицата в краката си, без да си купувам собствен асансьор.
Което в тези странни времена си е направо бонус…“
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg