„Къде го село Грънци? Фантасмагории от Прехода“ е новата книга на Драгомир Драганов, илюстрирана от Кирил Божкилов. Авторът дълго събира истории от живия живот на страницата на блога си drago.info, докато най-накрая реши да ги издаде. Книгата не е задължителна за политици, но понякога помага – казва Драгомир Драганов, който с чувство за хумор представя и себе си:
„Роден съм малко след средата на миналия век в Казанлък, отрасъл съм в онази София, където още можеха да се прескачат огради и да се рита топка на улицата.
Поради неуспешните ми опити за развод, не мога да се похваля с повече от един брак и всички произтекли нататък вдъхновяващи последствия – две дъщери, три внучета и две кучета.
Основно съм упражнявал умения като словослагател. В буквалния смисъл – обичам да поставям думите на правилното им място в изреченията.
Минах през славния едно време вестник „Труд“, докато още не бяха му спретнали шашмата с приватизацията. После с подръчни материали и приятели опитвахме да покажем, че сериозен печат все пак може да се случи и по тукашните земи – „Континент“, „Епоха“, „Лидер“. Уви, реалността се оказа по-убедителна и вече съм вестникар от запаса.
Обиколих половината свят като репортер, даже войни видях отблизо с очите си. Няма да се оплаквам – видях свят и като пътешественик. Дори успях на собствен ход да се изкатеря по-високо от Монблан. Накрая, макар да съм пето поколение гражданин, избрах да емигрирам в село, опряло гръб до Балкана. И така получих възможност да виждам столицата в краката си, без да си купувам собствен асансьор.
Което в тези странни времена си е направо бонус…“
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg