Какъв е работещият в крепостта в царското имение от 19 век в местността Ново Огарьово край Москва, от години налагащ на света своята воля, Владимир Путин? И каква държава стана Русия под неговото управление? На тези въпроси отговаря полската журналистка Кристина Курчаб Редлих, наричана още полската Политковская, в биографията на властелина на Кремъл „Вова, Володя, Владимир Путин“. Журналистката е живяла 15 години в Русия и е отразявала събитията там за полски медии. Нейната биография на Путин се различава много от официалната му биография. Така, например, според версията на Кристина Редлих, руският президент е незаконно роден и израснал в малко селце в Грузия, а по-късно е бил осиновен от семейство в Петербург. Детските му години са били изключително трудни, не се е разминало и без домашно насилие и студено отношение към момчето, което, както се твърди в биографията, се е отразило на действията му в по-късна възраст. Журналистката прави непрекъснати сравнения между факти от живота на Путин и такива от живота на Сталин и Хитлер, за да докаже своята теза. Курчаб изгражда текста, като излага фактите, като за всеки един от тях се позовава на източници. Няма нищо измислено от нея самата, но преводачът на книгата Васил Велчев твърди, че не на всеки източник може да се има доверие, тъй като сред тях има криминални елементи или двойни и тройни агенти. Така че достоверността на тези факти от биографията би трябвало да бъде подложена на известно съмнение.
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg