От известно време насам и двамата гледат от ръба. Всеки път телата им са поставени в различна позиция. Придобиват всевъзможни форми. Някои красиви, други не чак толкова. Някои са технични, а други са сякаш извън рамките на естественото. Провокират. Всичко – телата си и тези на другите, пространството около тях, но най-вече тези, които ги гледат. Не е важно какво ще си помислят, важното е просто да си помислят.
Стефани Ханджийска и Коста Каракашян танцуват от петгодишни. Тя започва с балет, той – със спортни танци. Сега и двамата поставят движенията на другите в съвременен танц. Той съвсем скоро завърши Колумбийския университет именно със съвременен танц, а вече се готви и за магистратура, но по Човешки ресурси. Тя е завършила НАТФИЗ, както и обучителната програма за съвременни танци в Dance Port Derida. През есента ѝ предстои да завърши и магистратура в Лондон, а през лятото я очаква участие в хореографската програма на ImPulsTanz като първия български стипендиант от 5 години насам. Стефани е проджект мениджър в IT сферата, но същевременно работи по танцови проекти у нас и в чужбина. Коста пък участва в телевизионни формати, снима се, пише, режисира и използва гласа си за социален активизъм. Познават се от доста време и са работили заедно, но от около две години имат обща мисия – да представят образа на съвременния човек, поставен в естествената му среда. Тази на знакови културно-исторически места в България. Ще го направят чрез изразните средства на танца и тези на седмото изкуство.
„Поглед от ръба“ е сайтспесифик танцов филм, който има за цел да представи културното наследство на България от новаторска гледна точка. В момента текат усилени репетиции, а след броени дни ще започнат и снимките. В реализацията на филма участва интернационален екип от многообещаващи млади професионалисти – петима танцьори, които ще бъдат поставени в диалог с различните локации, американският композитор Jude Icarus и героите в поредицата ни „Младите в изкуството“ –хореографите и режисьорите на този проект в процес Коста Каракашян и Стефани Ханджийска. Именно на тях отделихме и цялото си „Време и половина“ днес. Чуйте ги!
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg