Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световният елит по предприемачество се събра на конференция край Варна

Сред обсъжданите теми: дали гените предопределят способността ни да бъдем предприемачи или не?

От ляво надясно: проф. Кен О`Нийл - почетен професор в университета в Ълстър, Нина Цанева и проф. Хърбърт Чен - главен оперативен директор на ТУСПарк. Най-вляво - за превода - доц. К. Коларов
Снимка: Веселина Божинова

Участници от 25 страни от всички континенти се събраха между 10 и 13 юни в курорта „Свети Константин и Елена” за десетото юбилейно издание на Международната конференция по предприемачество, организирана от Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството и Института по предприемачество към УНСС в партньорство с Европейския съвет за малък бизнес и предприемачество. Сред тях бяха световно признати професионалисти в областта на предприемачеството и малките и средни фирми – двама експрезиденти на Международния съвет за малък бизнес (ICSB) - проф. Дейвид Смолбоун от Центъра за изследване на малкия бизнес в университета Кингстън в Лондон и проф. Кен О`Нийл – почетен професор по предприемачество и развитие на малкия бизнес в университета в Ълстър, Северна Ирландия, който е и експрезидент на Европейския съвет за малък бизнес и предприемачество и първи носител на наградата на британската кралица за цялостен принос в обучението по предприемачество; проф. Дейвид Стори от Катедрата по бизнес мениджмънт и икономика в Университета в Съсекс, Великобритания, член на консултативния съвет по малък бизнес към правителството на Обединеното кралство; авторитет №1 в Латинска Америка – проф. Родриго Варела – директор на Центъра за развитие на предприемачеството в университета в Кали, Колумбия; проф. Хърбърт Чен - ръководител на най-големия научно-технологичен парк в света – ТУСПарк (Tsinghua University Science Park) на университета Синхуа в Пекин, член на борда на регионалния център на ЮНЕСКО за развитие на научните инкубатори и научните паркове и др.

На конференцията беше представен опитът на различни страни в областта на предприемачеството и иновациите и най-новите теории и съвременни практики за тяхната подкрепа.

Сред интересните теми беше представената от проф. Ендрю Бърг – един от водещите лектори, декан на Бизнес училището в „Тринити колидж“ – Дъблин, редактор-основател на списание International Re-view of Entrepreneurship - необходимост от осигуряване на гъвкави работни схеми от страна на мениджърите и правителствата за висококвалифицираните експерти в проектно-ориентираните икономики.

Водещият европейски изследовател в областта на малкия и среден бизнес проф. Дейвид Стори от Катедрата по бизнес мениджмънт и икономика в Университета в Съсекс, Великобритания, представи своята базирана на шанса теория на предприемачеството, а Мади Шарма – основател на „Мади груп“, представител на Великобритания в групата на работодателите към Европейския икономически и социален съвет, представи виждането си за женското предприемачество като най-голям провокатор и предизвикателство в предприемачеството днес.

Друг водещ изследовател в предприемачеството днес - проф. Дейвид Смолбоун от Центъра за изследване на малкия бизнес в университета Кингстън в Лондон, разгледа поведението на малките фирми, опериращи в глобална бизнес среда и техните вериги на стойността, а проф. Рой Турик (един от най-цитираните автори), почетен професор от Бизнес училището към университета Еразъм в Ротердам и от Бизнес училището в Монпелие, Франция, представи нови изследвания по все още отворения въпрос за това дали предприемачеството е кодирано в гените ни.
В рамките на конференцията представители на стартъп общността от Варненския регион участваха в кръглата маса „Наука - предприемаческа практика“, ръководена от проф. Кен О`Нийл и от Михаел Негел – сенатор и собственик на инвестиционни фирми.

Броени минути преди откриването на конференцията в изнесеното студио на „Нашият ден“ в Радио Варна гостуваха проф. Кен О`Нийл от университета в Ълстър, Северна Ирландия и проф. Хърбърт Чен - ръководител на най-големия научно-технологичен парк в света – ТУСПарк (Tsinghua University Science Park) на университета Синхуа в Пекин.
Основната заслуга за организирането на впечатляващия предприемачески форум и за събирането на толкова авторитети на едно място е на проф. Кирил Тодоров – директор на Института по предприемачество на УНСС и председател на Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството, дългогодишен вицепрезидент на Европейския съвет за малък бизнес.

По телефона за „Нашият ден“ той коментира ролята на този продължаващ вече 10 години обмен на идеи между изследователи, преподаватели, консултанти и мениджъри за изграждането на една международна научна общност, генерираща нови идеи и възгледи за начина на преподаване и мотивиране на младите хора, изкушени от магията на предприемачеството. Остава предизвикателството тези споделени достижения да бъдат използвани от предприемаческата и иновационна екосистема в България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56