Довечера (9 септември) в Каменната зала на Културен център Двореца в Балчик е заключителният концерт на Music Campus Balchik, 2019 (1-10 септември). В последната фестивална вечер публиката ще се наслади на „Серенада“, опус 48 от Чайковски, „Симфония №10“ на Менделсон и „Екставаганца“ от Карел Босхоутен. Началото е в 20 часа, а входът е свободен за ценители, както впрочем бе на всички досегашни концерти в рамките на международния музикален форум. Това е шестото му издание. Създаден през 2014 година, фестивалът се провежда всеки септември в Двореца на румънската кралица Мария Единбургска в Балчик и включва майсторски класове по цигулка, виола и виолончело. Преди имаше и клас по флейта, а сега за пръв път – специалност оперно пеене, в която участват курсисти от 10 европейски страни, под ръководството на маестра Ирина Гавриловичи от Австрия. Останалите преподаватели са: Тула Халстром ( клавирен съпровод, Финландия), Марк Тоотен ( виола, Холандия), Стефан Хаджиев (виолончело, Франция/България), Карел Босхотен (камерна музика, Швейцария) и артдиректорът на фестивала Александру Гавриловичи (цигулка, Швейцария).
В три последователни концерта на Music Campus Balchik, 2019, на сцената на Каменната зала в Двореца се изявиха и преподавателите, и техните 33-ма възпитаници. Във фестивалния афиш бяха включени рядко изпълняваните „7 романса по поеми на Блок“ от Шостакович. Зрителите аплодираха „Хризантеми“ на Пучини, „Миниатюри“ на Дворжак и серенадите на Бетовен. Майсторският клас по струнни инструменти на Music Campus Balchik събра оркестър от възпитаници на Националната музикална академия и на българските музикални училища. „Целта на организаторите от швейцарското сдружение „Култура край границата“ е да се даде шанс на младите творци за срещи и изяви, както и стипендии за участие в това музикално събитие“ – казва директорът на сдружението Жасмина Щалдер.
„Не случайно за домакин е избран затвореният комплекс на Двореца в Балчик, който предразполага към вдъхновение, творчество и съзерцание. Благодарение на гостоприемството на това уникално място, превърнато в културен център, младите таланти отново се връщат тук и пазят хубави спомени от работата си в кампуса“ – допълва Жени Михайлова, директор на Държавен културен институт „Културен център Двореца“, с чиято подкрепа вече шеста година съществува Music Campus Balchik.
В съботния празничен ден слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат възможността да чуят документален запис на една рядко изпълнявана творба от композитора Парашкев Хаджиев. Избрали сме изпълнение от 25 ноември 1969 г., когато солистите и оркестърът на Софийската опера са изпълнили операта "Майстори" под диригентската палка на маестро Атанас..
Либрето: Парашкев Хаджиев По драматичната пиеса на: Рачо Стоянов Световна премиера: 9 октомври 1966 г., Софийска опера Действащи лица и изпълнители: • Тихол, майстор резбар (тенор) • Найден, негов син, резбар (бас) • Милкана, жена на Найден (сопран) • Живко, майстор резбар (тенор) • Добри (баритон) • Кольо (тенор) • Генчо..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта си на българска земя по Гергьовден 2024 г. независимото (в пълния смисъл на думата) електро-индъстриъл-авнагард-рок дуо Putan Club повтаря Софияна светлата дата 24 май в тъмните подземия на..
"Единение" е авторски албум на Константин Кучев, братя Якъбови и сестри Апостолови, Ян Добрева, Васил Спасов - Sariel Orenda, Петър Йорданов - Бъни, Мартин Саийд Бейран, Силсила Махбуб, Халед Мераджудин, Нона Митева, Александър Лазаров, Мари Андонова, Асен Хайдутов, Анна Каралашева, Ердинч Милев. Авторите на албума споделят: "Музиката като..
На 25 и 29 май в град Бразилия, клавирното дуо ще осъществи два от ключовите проекти на състава – продължаващото турне с Клавирния концерт за четири ръце на Йоханес Брамс и аранжимент на Рихард Дюнсер на Клавирен квинтет, оп. 25, както и програма с преобладаващо българско присъствие. Посещението им е резултат на покана от Клаудио Коен, който се..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg