31-вото издание на Европейския конкурс за млади учени EUCYS 2019, ще се проведе от 13-ти до 18-ти септември в София. Нашата страна е домакин за първи път на престижното състезание. EUCYS дава възможност на младежи от цял свят между 14 и 20 години да представят своите разработки в научната сфера пред известни учени, както и да се запознаят помежду си, да обменят знания и опит.
България участва в конкурса от 1998 г. под егидата на Министерство на образованието и науката и Института по математика и информатика към БАН, които заедно осъществяват идеята за провеждане на състезанието у нас. Очакваме 153-ма участници от 39 държави със 100 проекта. От българска страна отборът ще бъде представен от младите учени Звездин Бесарабов, Андрей Гиздов и Николай Пашов, които ще се състезават в категориите информатика, медицина и биология.
Състезанието ще бъде посетено от специални гости: проф. Питър Литълууд - британски физик и професор в Чикагския университет, който се занимава с физика на кондензираната материя, проф. Григори Кабатянски - професор в Института по проблеми на предаването на информация за Руската академия на науките, проф. Диана Мишкова - професор по история и директор на Центъра за академични изследвания – гр. София и д-р Клеър Лий - пост-докторант в областта на физиката на елементарните частици. Д-р Лий работи в Националната лаборатория „Брукхейвън“ към американското министерство на енергетиката.
Четиримата изтъкнати учени ще вземат участие в дискусия “Научно кафене” на 16-ти септември от 17:30 в зала 11 (зала Люмиер) на НДК. Те ще дискутират темата „Европа през 2050 г.” и ще отговарят на въпроси от публиката, свързани с ролята на науката и технологиите в изграждането на европейското бъдеще.
Съпътстващата програма на научния форум включва Ден на отворените врати на 16-ти септември от 09:30 до 16:00 часа в Интер Експо Център, когато всички желаещи ще могат безплатно да посетят конкурса, да разгледат щандовете на участниците и техните проекти.
Европейският конкурс за млади учени EUCYS 2019 ще завърши на 17-ти септември с аудио-визуален спектакъл „140 BPM”, който се провежда по повод празника на София. Всички участници, посетители и гости на EUCYS са поканени да видят аудио-визуалното шоу, което включва DJ шоу с музика, варираща от фолклор през джаз до класика, както и 3D mapping на важни забележителности, исторически фигури, както и откъси от популярни литературни творби, свързани със столицата. Програмата ще завърши с тържествена заря.
Подробности за програмата и стойността на Европейския конкурс за млади учени EUCYS научаваме от Константин Делчев – докторант в Института по математика и информатика към БАН и заместник национален организатор на конкурса:
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg