Френският институт в България подготвя богата програма за предстоящия Ден на отворените врати и поредното издание на Европейските дни на наследството в София.
Културната институция ще отвори врати на 14 септември за желаещите да изучават френски език с безплатни курсове за деца и възрастни, курсове за напреднали и различни тематични ателиета. Ще се проведе и томбола „Ден на отворените врати“, която ще осигури безплатен курс по френски език и 5 едногодишни абонамента за медиатеката на института.
Френският институт участва и в подготовката на още едно мащабно културното събитие. Това е поредното издание на Европейските дни на наследството на 21 и 22 септември в София.
Заедно с Министерство на културата и Столична община организаторите ни канят на безплатно посещение в 35 знакови сгради с високо културна стойност в столицата.
Европейските дни на наследството се отбелязват в 50 европейски държави през месец септември. Тази година мотото на мащабната инициатива е "Изкуства и развлечения". В проявата се включват близо 20 милиона европейски граждани и това прави Дните на наследството най-голямото и най-споделено културно събитие не само в Европа, но и в света. В България инициативата ще бъде отбелязана с над 300 културни събития в цялата страна. Над 500 000 души се очаква да се включат в тях според получената информация от общинските администрации.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg