Френският институт в България подготвя богата програма за предстоящия Ден на отворените врати и поредното издание на Европейските дни на наследството в София.
Културната институция ще отвори врати на 14 септември за желаещите да изучават френски език с безплатни курсове за деца и възрастни, курсове за напреднали и различни тематични ателиета. Ще се проведе и томбола „Ден на отворените врати“, която ще осигури безплатен курс по френски език и 5 едногодишни абонамента за медиатеката на института.
Френският институт участва и в подготовката на още едно мащабно културното събитие. Това е поредното издание на Европейските дни на наследството на 21 и 22 септември в София.
Заедно с Министерство на културата и Столична община организаторите ни канят на безплатно посещение в 35 знакови сгради с високо културна стойност в столицата.
Европейските дни на наследството се отбелязват в 50 европейски държави през месец септември. Тази година мотото на мащабната инициатива е "Изкуства и развлечения". В проявата се включват близо 20 милиона европейски граждани и това прави Дните на наследството най-голямото и най-споделено културно събитие не само в Европа, но и в света. В България инициативата ще бъде отбелязана с над 300 културни събития в цялата страна. Над 500 000 души се очаква да се включат в тях според получената информация от общинските администрации.
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg