Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мелодия за лютня и китара

Снимка: архив

Днес звучат гласовете на лютня и китара, вплетени във времето между барок и рок. Няма да е пресилено, ако наречем тези два инструмента емблематични: лютнята – за културата на ранния барок и още по-назад, в епохата на Ренесанса, а китарата – абсолютен, безспорен атрибут на рок културата, добре познат по цялата планета. Една представителна извадка (любим израз на социолозите в нашето време, което обича статистика от всякакъв род (!) би могла да онагледи в проценти, ако сравним картини от стари майстори, какво е съотношението в изобразяването на музикални инструменти преди векове. Безспорно, лютнята е несъмненият първенец. 

Виждаме я в ръцете на благородни дами, лекокрили ангели, галантни кавалери. Тя е в центъра на групови портрети на музиканти, среща се в натюрморти, обградена със разни сладости от живота, сочни плодове или дивеч с гарафа вино… Това са достатъчно надеждни свидетелства заедно със стотиците безценни ръкописи и отпечатани сбирки с инструментални пиеси, песни и танци за широкото разпространение и ползване на лютнята в бита на старите европейци. А и не само на тях, както може да чуете в тази наша среща.  

До полунощ отдаваме значимото и на електрическата, и на акустичната китара, която в много далечното свое минало е сродна душа на лютнята.

вторник, 1 октомври, 23 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минитурнето на "Остава" отбива в столичния клуб "Строежа"

Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..

публикувано на 24.02.25 в 15:16
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35