Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще бъде спасен Храмът на Богинята майка Кибела в Балчик

Снимка: Радио Бинар

Патовата ситуация между държавата, общината и собствениците на имота, в който е разкрит храмът на Богинята майка Кибела в Балчик през 2007 година, с днешна дата води до опасност за съседни сгради. Изготвени са предписания за дейности по укрепването му, които трябва да стартират в спешен порядък, стана ясно от изказването на министъра на културата Боил Банов в Балчик през изминалата седмица. Министърът дори се закани, че за 15 дни може да премести античния храм в Двореца, където хората да му се радват.

При спешните археологически проучвания на сензационната находка преди 12 години са спасени мраморни статуи на малоазийската богиня, над 20 надписа върху камък и множество монети, изложени в Историческия музей в Балчик. Храмът е единствен по рода си в източната част на Балканите и е най-добре запазеното елинистично светилище в България. Учените датират градежа му около 280-260 година преди Христа. Артефактите говорят, че е бил действащ храм в рамките на цели 700 години до края на ІV век след Христа.

В звуковия файл можете да чуете акценти от брифинга на министъра на културата Боил Банов относно храма в Балчик, професионалното мнение за ситуацията и бъдещето на обекта на директора на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева, както и погледа към казуса на проф. Николай Овчаров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Христов строи "Къща от букви"

Новата книга на Иван Христов, събрала есета, рецензии и интервюта приютява ярки събития и личности от българската литература в края на двайсети и началото на двадесет и първи век. Авторът е поет, но и литературовед, музикант и журналист. "Къща от букви" е равносметка литературния живот във времената . на прехода и големите надежди, на един местен..

публикувано на 30.12.24 в 17:25

Литературата през 2024 година

Каква беше литературната през изминалата 2024 година? С кои събития ще я запомнят поетите, писатели и преводачи Ангел Игов, Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Йордан Радичков - внук и Неда Узунколева. С какво се различават личните читателски и писателски обзори от списъците с наградени през годината книги и автори и..

публикувано на 30.12.24 в 16:05
Кин Стоянов, Антон Митов и Радослав Диков (отляво на дясно)

Равносметката през погледа на Трендафил Акациев

Сериозен разговор, научно обосновани спомени и мисли за "лицето" Трендафил Акациев с Кин Стоянов – директор на програма "Христо Ботев" на БНР, и Радослав Диков – вече бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР. Кой се крие под псевдонима на поета Трендафил Акациев, създаден през 1953 година? Световни предсказания – Трендафил Акациев..

публикувано на 30.12.24 в 15:28

В компанията на "Рижият котарак"

Делничните, трудно забележими прояви на магията, на фантастичното и чудното, дори на странното, откриваме в сборника на Мартин Колев. В него 16 забавни, почти реални и мъничко магични разкази ни отвеждат до планинско градче, където желанията се сбъдват, но не по познатия от приказките начин. Те тръгват от света, който ни заобикаля, хващат нишки,..

публикувано на 30.12.24 в 14:25
Илко Ганев

Министерството на културата през 2024 година – равносметка

Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се твори в изкуствата? Равносметка за дейността на Министерството на културата през 2024 в "Артефир" прави зам.-министърът на културата Илко Ганев . Ганев е от хората, които вярват, че една..

публикувано на 30.12.24 в 13:50