Според официалната статистика всяко шесто жилище в България отдавна пустее. Същевременно броят на бездомниците в страната расте – особено в София и в другите по-големи градове.
Статистиката е само на базата на регистрираните случаи и е тъжна: през 2106-а са регистрирани 1300 души, през 2017-а – 1727, а през изминалата 2018-а те са били 1884. Тези данни съобщи Венелина Богданова, главен експерт в Агенцията за социално подпомагане.
Отговорът на въпроса защо броят на бездомните хора расте, е комплексен.
От Агенцията са установили, че има две основни рискови групи – изпадащи в безпомощност поради критични ситуации, и хора, които сами избират да водят такъв живот.
Първите търсят съдействие и им се оказва нужната подкрепа, докато започнат да се справят с трудностите.
Хората, които сами са избрали, търсят подкрепа най-вече през зимата.
На територията на София работят 3 центъра за временно настаняване, където бездомните могат да потърсят помощ в тежките студени зимни месеци.
От 2020 г. ще влезе нов Закон за социални услуги с нови над 30 определения, включително за онези, които са избрали бездомността, ще има облекчения за нуждаещите се, както и въведени общодостъпни услуги, към които могат да се обърнат хората в нужда.
Промените в закона ще са тема и на бъдещи предавания.
В безутешната картина на бедността, все пак има и примери за спонтанни прояви на доброта и граждански инициативи като тази на Мартин Мартинов, собственик на столичен ресторант, който осигурява топла храна за нуждаещи се хора.
През миналата година чрез кампанията "Подай ръка" Мартинов е помагал на хора, изпаднали в нужда, и в делничните дни между 17 и 18 часа всеки делничен ден между 100 и 120 души са получавали храна.
Кампанията е увлякла доброволци. Мартинов разказва, че е бил впечатлен как възрастни хора със скромни възможности са носели пакет леща или бутилка олио – всеки каквото може.
Тази година "Подай ръка" ще продължи да осигурява храна на бедни и бездомни хора от ноември до март.
Кампанията приема дарения под формата на продукти и доброволен труд.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg