Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Токио не можеш да си купиш кола, ако нямаш паркомясто

Юлиана Антонова-Мурата за изяществото в японските нрави. Весел Цанков за студентския град Хайделберг. Младежи от фондация „Българска памет“ за Босилеград и Горно Дряново

БНР Новини
11
Хармония и покой по японски
Снимка: Юлиана Антонова-Мурата

Щом искате да тръгнете надалеч и бързо, вземете по-малко багаж. Разтоварете се от завистта, суетата, егоизма и страховете си. Ако сте го сторили, значи сте готови за „Покана за пътуване“, известна още като ефирният пробиотик.

Студен чай и студен ориз се понасят, но студен поглед и студена дума – са непоносими. Тази японска поговорка е прелюдия към разговора ми с Юлиана Антонова-Мурата. Български дипломат, омъжена в Страната на изгряващото слънце и автор на две от най-добре продаваните книги в последните години „Моши, моши, Япония“ и „Уки, уки, Япония“. В тях разказите са като приказна броеница от истории за един съвършен свят. В него правилата се спазват, хората се уважават, а хармонията блика от всеки жест. Нереалистично някак на фона на нашата действителност. Как да не поканя Юлиана Антонова-Мурата да се аргументира с примери.

От разговора с нея стана ясно, че японският израз "Моши, моши" означава "Мога ли да ви помогна", но без да се употреби думата "помощ". Така че да не се засегне човекът, който има нужда да бъде подкрепен. Юлиана обясни също така как е решен проблемът с паркирането в Токио. Тя ни въведе в непривичните за нас нрави и естествено спазвани правила в Страната на изгряващото слънце. А също така обеща да развенчае някои от митовете, които бродят из нашето съзнание, за тази далечна държава. Затаете любопитството си до следващото издание на „Покана за пътуване“.

На семинар в Банкя 60 младежи от Гоце Делчевско, Северна Македония и Сърбия придобиха бизнес умения за проспериращи професии и кариерно развитие, благодарение на фондация „Българска памет“. Аз обаче не ги препитвах какво са научили за предприемачеството, а предпочетох да разкажат нещо повече за родните си места. Записах ги по време на т.нар. "пауза за енергизиране" – забавни групови занимания на двора. Първи се престрашиха Виктор и Александра от Босилеград. Естествено, попитах за първи път ли идват в България. Оказа се, че не. Двамата разказаха за фестивалите в Босилеград и, че на площада има паметник на Васил Левски.  На семинара на фондация "Българска памет" Гоце Делчевско беше представено от солидна група. Фитие сподели какви кралимарковски стъпки в скалите има край Горно Дряново. Добре че имаме такива събеседници, които да ни покажат кътчета от България и при комшиите, които сякаш са пред очите ни, а не ги виждаме.

Когато чуя името на германския град Хайделберг, в главата ми първо изскача изразът „хайделбергски студент“, при когото безметежния престой в университета може да се проточи с десетилетия. В създаденото през 1386 година учебно заведение времената на тайни общества, дуели, поети и много бира са безвъзвратно отминали, но легендата твърди, че студентският карцер, където прибирали прекалилите учащи се, имал пряк излаз в аудиториите, за да не губят от лекциите, докато изтрезняват. Весел Цанков, заместник-главен редактор в програма „Христо Ботев“ обаче започна разказа си със съвременната почит към разрушената в Кристалната нощ синагога. Но след драматичното отклонение Весел наблегна на разликата между нашия студентски град и университетския Хайделберг, както и разкри любопитни подробности от интериора на прочутия карцер.


Снимките в галерията са на Юлиана Антонова-Мурата, Весел Цанков, Магдалена Гигова и dromomania.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20