Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможна ли е задължителна медиация по определен вид дела

Разговор за мястото на адвокатурата и на адвокатите в медиацията

БНР Новини
Валерия Харитонова, Анелия Торошанова, Таня Градинарова и Надя Банчева
Снимка: Росица Михова

Едно от нещата, с които вероятно ще се запомни 2019 г. по отношение на медиацията, е, че адвокатурата прегърна тази тема и заяви своето желание да участва активно в процеса по промяна на ролята и мястото на медиацията. 

Висшият съдебен съвет, в лицето на Даниела Марчева, също даде заявка, че е дошло време разговорът за медиацията да започне по друг начин – през юли и през октомври бяха направени две работни срещи с представители на Висшия адвокатски съвет, народни представители, министерството на правосъдието, омбудсмана, съдии, медиатори, неправителствени организации.

Висшият адвокатски съвет проведе кръгла маса с международно участие, която завърши с приемането на заключителен документ, с който се очертаха вижданията на българската адвокатура и останалите партньори накъде да върви медиацията у нас.

Включването на адвокатурата при вземането на решение за въвеждане на задължителна медиация е изключително важно. Това не е направено в Италия и е довело до атакуването на закона пред Конституционния съд и произнасянето му за противоконституционност на закона. Също така се е стигнало и до стачки на адвокатите против въвеждането на задължителна медиация.

Какво променя включването на Висшия адвокатски съвет в процеса по законодателни промени? Възможно ли е въвеждането на задължителна медиация? Защо медиацията е полезна за обществото? Защо медиацията е алтернатива на съдебното разрешаване на спорове? Какво е мястото на адвокатурата и на адвокатите в медиация? Могат ли те да бъдат гаранция в защита правата на страните в процедура по медиация?

Отговорите на тези въпроси търсим с гостите в студиото доц. д-р Таня Градинарова, юрист, преподавател в Юридическия факултет, катедра "Частноправни науки" на УНСС. Автор на множество научни статии, в т.ч. и в областта на медиацията, медиатор и обучител на медиатори, Надя Банчева – адвокат и медиатор, председател на Центъра за спогодби и медиация към СРС и СГС и адвокат Валерия Харитонова – член на Управителния екип на Центъра.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00