Едно от нещата, с които вероятно ще се запомни 2019 г. по отношение на медиацията, е, че адвокатурата прегърна тази тема и заяви своето желание да участва активно в процеса по промяна на ролята и мястото на медиацията.
Висшият съдебен съвет, в лицето на Даниела Марчева, също даде заявка, че е дошло време разговорът за медиацията да започне по друг начин – през юли и през октомври бяха направени две работни срещи с представители на Висшия адвокатски съвет, народни представители, министерството на правосъдието, омбудсмана, съдии, медиатори, неправителствени организации.
Висшият адвокатски съвет проведе кръгла маса с международно участие, която завърши с приемането на заключителен документ, с който се очертаха вижданията на българската адвокатура и останалите партньори накъде да върви медиацията у нас.
Включването на адвокатурата при вземането на решение за въвеждане на задължителна медиация е изключително важно. Това не е направено в Италия и е довело до атакуването на закона пред Конституционния съд и произнасянето му за противоконституционност на закона. Също така се е стигнало и до стачки на адвокатите против въвеждането на задължителна медиация.
Какво променя включването на Висшия адвокатски съвет в процеса по законодателни промени? Възможно ли е въвеждането на задължителна медиация? Защо медиацията е полезна за обществото? Защо медиацията е алтернатива на съдебното разрешаване на спорове? Какво е мястото на адвокатурата и на адвокатите в медиация? Могат ли те да бъдат гаранция в защита правата на страните в процедура по медиация?
Отговорите на тези въпроси търсим с гостите в студиото доц. д-р Таня Градинарова, юрист, преподавател в Юридическия факултет, катедра "Частноправни науки" на УНСС. Автор на множество научни статии, в т.ч. и в областта на медиацията, медиатор и обучител на медиатори, Надя Банчева – адвокат и медиатор, председател на Центъра за спогодби и медиация към СРС и СГС и адвокат Валерия Харитонова – член на Управителния екип на Центъра.
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg