Темата за тормоза чрез интернет платформите започва да ни интересува най-вече когато ние или наши близки се окажем в ролята на потърпевши и разберем, че никой не е застрахован. Когато това се случи, става ясно колко всъщност сме неподготвени да реагираме.
Шестокласници от софийско училище публикуват карикатурни снимки на учители, създават фалшиви профили. В училището се разчува за случая, единият клас „натопява“ другия, директорът се опитва да „респектира“ учениците със заплаха за съд, засегнатите учители са огорчени до сълзи и в незнанието как да постъпят започват собствено „разследване“, спешно се призовават родители, те пък трябва да отговарят за деяние, което не е ясно кой е извършил…
Всички са изненадани, включително и децата, повечето от които не са подозирали какъв ефект може да има шегата им.
Според Антоанета Василева от Асоциация „Родители“, експерт към Центъра за безопасен интернет, подобни случаи са знак за натрупано напрежение в системата, която третира учениците като слушатели и „подчинени“ на авторитети и правила, а не като личности.
Към това се добавя ранното съзряване и безспорната преднина на днешните деца в света на компютрите. Впрочем в ситуацията има и нещо положително. Тя може да бъде повод за откровен и сериозен, а не „наказателен“ разговор с учениците за последствията от подобни действия, разговор, в който компетентността на училищния психолог (ако има такъв) би била много полезна, разговор в семейството и класа, който да помогне на младите да осъзнаят отговорността за собствените си действия.
И още нещо, ако говорите с децата като с пълноправни същества, може да се окаже, че засегнатите учители нямат нищо общо с техния гняв и протест. Парадокс? Чуйте записа.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg