Генералната конференция на ЮНЕСКО отбелязва 27 октомври като Световен ден на аудиовизуалното наследство. Датата се отбелязва от 2005 г. В България се чества от 2006 г.
Идеята е да се съхранят аудиовизуалните документи като филми, радио- и телевизионни програми, които съдържат ранни записи от историята на ХХ и ХХІ в. За съжаление, носителите на тази памет са крехки, те могат да бъдат унищожени или изгубени в резултат на пренебрегване, гниене и технологично остаряване.
Чрез инициативи като Световния ден на аудиовизуалното наследство и Програмата за памет на света се насърчава работата на професионалистите в областта на опазването на тези архиви.
Без познанията и отдадеността, които се изискват, за да бъдат съхранени и дигитализирани свидетелствата на времето, големи части от общото ни културно наследство ще бъдат изгубени завинаги.
Радослав Марков, архивен кинотехнолог, сравнява съхраняването на образи, звук и глас от миналото с вълшебство. Той предупреждава, че България трябва да побърза, ако държи да съхрани аудиовизуалната си памет и да не изостава от добрите европейски практики в областта, а също как да бъде съхранено архивното богатство, без да влиза в конфликт с авторското право.
"Аудиовизуалното наследство е отдавнашна мечта на човечеството. То за мен е машина на времето. Аудивизуално наследство са: първо - киното, филмовата лента като цяло, също така телевизионните програми, и разбира се, аудиопрограмите - това включва и музикални произведения, включва и други жанрове като радиопиеси, като публицистични предавания. Например "Войната на световете" на Хърбърт Уелс."
Съвременните концепции за аудиовизуалното наследство са: дигитализация – прехвърляне в цифров вид, реставрация – почистване на следите на времето, и социализация – достъп до всеки човек, разясни Радослав Марков.
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Legio I Italica на границата на империята" . Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна конференция, с участието..
В Пловдив, в галерия "Дяков", тази вечер се открива изложба на Даниела Русева. Художничката работи в областта на графиката, живописта и рисунката. Нарекла е изложбата си "...моят азбучник...или, когато мама пишеше писма". В своята експозиция Русева е изобразила всяка буква от азбуката, често с предмети или символи, чието име започва със съответната..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg