Френската художничка Ан дьо Колбер-Христофоров е позната на българската публика не само със самостоятелните си изложби в София, Балчик, Ямбол и в други градове на страната, но и от съвместните си изложби с българката Елена Панайотова. Това е четвъртата изложба на този тандем.
В общата им експозиция, наречена "Пробуждането на природата", има живопис, рисунки, гоблени, както и картини на географски карти на Елена Панайотова. Творбите са в стиловете магически реализъм и авангард.
Ан дьо Колбер-Христофоров е удостоена с редица престижни френски и международни награди, включително златен медал от Международния салон в Рим и наградата на парижката фондация „Бернхайм“. Творчеството ѝ изразява нейната дълбока чувствителност, съчетана с многоцветността на живописния Прованс, откъдето е самата тя. Произходът ѝ е от известната френска фамилия Колбер – Жан-Батист Колбер е бил министър на крал Луи ХIV, а интересът и и любовта и към България и българската публика са свързани с нейния съпруг – световноизвестният гастроентеролог проф. Боян Христофоров.
В интервю за „Нашият ден“ френската художничка разказва какво я мотивира да идва отново и отново в България, какво я свързва с българката Елена Панайотова и кой е изтъкал гоблените, създадени по нейни картини, които могат да се видят на изложбата, както и за топлото и посрещане и разговорите и със студентите в Американския университет в Благоевград.
Според Ан дьо Колбер-Христофоров България е много богата страна със своите артисти, учени, художници и музиканти и това винаги я е възхищавало и привличало да идва у нас. Отскоро г-жа Христофоров е и българска поданичка.
Изложбата може да бъде видяна в Студентския център „Америка за България“ на Американския университет България.
Повече детайли можете да чуете в звуковия файл.
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg