Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизвестният Йордан Радичков

Снимка: Архив

Наскоро хилядите приятели и почитатели на големия писател отбелязаха неговата 90-а годишнина. По този повод проф. Мария Младенова е напът да осъществи своята отдавна замислена идея, да събере на едно място спомените за Радичков.

Проф. Младенова ги е издирила от различни регионални и национални вестници, литературни списания, алманаси и книги с мемоари. Това, което разказват съвременниците за бащата на „Суматоха“, „Свирепо настроение“ и „Опит за летене“, допълва представите ни за личността на вълшебника мъдрец. Текстове са от 47 души, плюс още 30, които са написани специално за настоящия сборник и в него ще се публикуват за първи път. В книгата участват 70 българи и 7 чужденци.

Оказа се, че най-често по различни поводи спомени за Йордан Радичков е писал световноизвестният славист и българист проф. Джузепе Дел’Агата, който пръв в Италия привлича вниманието на студентите си, а след това и на редица известни издатели и преводачи, към явлението Радичков. Така и „Ние, врабчетата“ зачуруликват на италиански, а след тях излизат още няколко сборника с разкази и новели.

Теодосий Спасов, Румен Леонидов, проф. Джузепе Дел’Агата и Борислав Геронтиев (отляво надясно)
Какъв е точно броят на италианските книги на Радичков, кога и как са били издадени, разказва самият проф. Дел’Агата, който гостува в студиото, заедно с проф. Младенова и с писателя Борислав Геронтиев. От Пловдив в разговора се включва и Недялко Славов, но не в ролята си на писател, а като някогашен издател на Радичков.

За първи път в националния ефир ще научите как се е появило уникалното издание на „Смокове в тревите“, което отдавна е библиофилска рядкост.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30