Горната камара на британския парламент, Камарата на лордовете, също одобри предложението на правителството на Борис Джонсън за предсрочни избори на 12 декември.
Избори през зимата на Острова не е имало от 1923 г. Очаква се тези да бъдат най-важните избори за Великобритания от Втората световна война насам.
На въпроса защо очакванията към тези предсрочни избори са толкова големи, отговаря Тончо Краевски, член на Института за дясна политика.
● Очаква се на 12 декември да се разбере дали изобщо Брекзит ще се случи. Тъй като в посланията на част от партиите, отиващи на избори, е именно спирането на Брекзит.
● Също така съществува вероятност страната да избере нов министър-председател и е възможно това да е лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин.
● На тези избори ще се реши ще има ли нов референдум за Шотландия.
"Борис Джонсън демонстрира по-ловки драматургични умения от предшественичката си Тереза Мей – отбеляза Краевски. – Той съумя да консолидира партията си, която беше пред разпад и да убеди и умерените и твърдите привърженици на Брекзит, че излизане с добра сделка е възможно."
От Лондон анализаторът и бивш служебен министър на околната среда Юлиан Попов коментира, че в обществото има нарастваща досада и нетърпение – проблемът с Брекзит най-сетне да се реши по един или друг начин. Като и двете групи – тази на желаещите оставане в ЕС и брекзитърите – са горе-долу еднакви.
Ще решат ли обаче предсрочните избори кризата около Брекзит, си остава големият въпрос.
По-рано стана ясно, че ЕС официално е приел срокът за Брекзит да бъде удължен до 31 януари догодина. Председателят на Съвета Доналд Туск предупреди, че това може да е последната отсрочка.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg