Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Григорова: Никой не ни учи как да защитаваме правата си като работници

Как да спрем да сме работещи бедни

Ивана Мурджева: Колективните действия ни предпазват от капана на страха

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

От догодина линията на бедността у нас става 360 лева, което е с 15 лв. повече от сега. Какво означава тази цифра? Какво означава тя на фона на изчислена сума от 2472 лева за издръжка на четиричленно семейство от двама работещи родители и две деца за страната и 3259 лв. за София.

Общо взето, означава, че освен пенсионерите и хората от уязвими групи работещите у нас също са бедни в голямата си част. В „Нашият ден“ Ива Дойчинова обсъжда темата с експертите Ивана Мурджева и Ваня Григорова.

"В същото време бедността у нас е стигматизирана, крие се, не се признава, но когато семейното планиране на бюджета ни може да бъде разклатено от първия непредвиден разход – това ни прави уязвими – изтъкна Ивана Мурджева и цитира една хубава мисъл: 

"Едно общество е толкова здраво и добро, колкото са добре и здрави най-уязвимите му членове."

Анкетата на Росица Александрова показва ясно, че у хората липсва увереност, че чрез труд, работейки, можем да живеем по-добре.

Как да излезем от омагьосаната спирала надолу?

За Ваня Григорова е важно да се учим какви права имаме като работници. „В училище учим предприемачество, граждански активизъм, но никой не ни образова как да защитаваме правата си като работници. Хората не знаят, че за да постигнат нещо, трябва да се обединят с колегите си, за да отстояват правата си. На много места, особено в частната сфера, на синдикализма се гледа с много лошо око, заплащането се бави с месеци, не се заплаща извънредния труд и пр. 

Същевременно и хората трябва да правят усилия, да търсят правата си – изтъкна Григорова и още веднъж подчерта нуждата от адекватно образование – Не знаем и не защитаваме правата си, никой в училище не ни учи как да бъдем достойни работници. Синдикати няма там, където няма обединение на работниците, а обединените действия възпитават работодателите.“

„Колективната съпротива срещу неправдите е много важна – допълни Ивана Мурджева. – Когато си сам, много по-лесно попадаш в капана на страха – за себе си, за семейството си... Колективното действие е най-адекватното решение.“

За финал Мурджева цитира разписка, изготвена от Института за пазарна икономика, според която тази година всеки от нас дължи 6689 лв., за да може държавата да функционира.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49

Законопроект за заплатите на медиците ще бъде изготвен до края на юли

До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..

публикувано на 02.07.25 в 11:53

XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна

В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание.   Фестивалът е поставил акцент и върху..

публикувано на 02.07.25 в 10:35

Пейзажи от думи и код: къде се срещат книгите и игрите

"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..

публикувано на 02.07.25 в 10:14
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31