Поводите за срещата с проф. Анри Кулев в рубриката "Главен герой" на "Нашият ден" са много: тази година той отбеляза 70-ата си годишнина, а в Стария град на Пловдив се открива изложбата „Социумът според Анри“, предстои премиерата на филма му „Имало едно време една война“, излезе неговата книга-албум с еротични рисунки "Ориент Sexpress".
Анри Кулев отхвъря всеки намек за приповдигнатост и елейно представяне. Една популярна шега твърди, че художниците не могат да се изразяват в думи и е голямо усилие да им се вземе интервю. Случаят на проф. Кулев не е такъв. Освен художник, той е режисьор и продуцент на игрални, документални и анимационни филми, човек, който винаги има какво да каже, като при това никога не се разделя с острото си чувство за самоирония.
"Има нещо приятно в това да свършиш нещо, без да стоиш в светлината на прожекторите – казва той в студиото. – Животът на режисьора, особено български, не е свързан с червени килими.
Един нормален български режисьор прави по един филм на десет години, а по-пъргавите и на осем, така че животът на режисьора е труден и сложен."
Не ми е хрумвало да работя другаде – казва още проф. Кулев, – не го смятам за някакъв подвиг. Не мога да си представя по-хубава държава от България, независимо че сме свикнали да я ругаем, да я обвиняваме, да се отнасяме с престъпно презрение към нея и всичко, което можем да изградим в нея."
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg