Проф. Иван Газдов представи в галерия "Академия" две от своите книги – "Двама в Алабама (Алабала)" и "Графичествен". "Графичествен" е рисувана биография от 111 рисунки с обяснение. Стилът "графикатура" не е комбинация от графика и карикатура, а от графика и тур – пътешествие, т.е. графично пътешествие, споделя авторът и допълва, че неговият графичен почерк е стремежът му да има изкуство и само изкуство, "което значи, че вътре нещата са организирани около формата на графиката, това е моята цел и занимание. Сюжетът е само една уловка".
Проф. Газдов гостува в "Артефир" и разказа за своята рисувана анотирана биография:
Общото между "Графичествен" и "Двама в Алабама (Алабала)"
"И двете книги се отнасят до изобразителното изкуство, до начина на създаването на изображението, и то на моето изображение, следствие на стабилен и продължителен труд, който е абсолютно целенасочен."
Стилът като догма
"Моето изкуство, може би повече от 50 години, постепенно от художествен стил се превърна в догма за мен лично. Е, развитието му е моята надежда и желание."
За понятието и практиката "Графикатура", играта на думи, рисуването с думи
"Тези вицове, с които си служим в изображението, и особено в плаката, нямат нищо общо с вицовете с думи. Един виц с думи може само да бъде наподобен с избор на визуални средства, не може да бъде илюстриран директно. Има варианти на пословици, мъдрости, поговорки."
Непрестанно усъвършенстване на това, което е съдържанието на една графика
"Доста фатално за един график е, че графиката няма цвят, тя е черно-бяла. Един чужбински галерист ми беше казал, че "хората обичат питореска", шареното и т.н. Мен не ме интересува какво обичат хората, аз искам да ги накарам да обичат това, което аз правя, и то по начина, по който го правя."
Няма лична история в "Двама в Алабама"
"Целият роман, всички истории са написани като че са се случили – ден по ден. Едно буквално описание... Даже мои познати са ме питали: "Е как така не сме разбрали, че си ходил в Америка"... И така е заиграването с думата, от там дойде. Книгата е за представянето на изкуството, за неговата социализация. Смесвам и доста фантастични елементи, които могат да представят едно особено чувство на контактност между графика и публика."
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg