Проф. Иван Газдов представи в галерия "Академия" две от своите книги – "Двама в Алабама (Алабала)" и "Графичествен". "Графичествен" е рисувана биография от 111 рисунки с обяснение. Стилът "графикатура" не е комбинация от графика и карикатура, а от графика и тур – пътешествие, т.е. графично пътешествие, споделя авторът и допълва, че неговият графичен почерк е стремежът му да има изкуство и само изкуство, "което значи, че вътре нещата са организирани около формата на графиката, това е моята цел и занимание. Сюжетът е само една уловка".
Проф. Газдов гостува в "Артефир" и разказа за своята рисувана анотирана биография:
Общото между "Графичествен" и "Двама в Алабама (Алабала)"
"И двете книги се отнасят до изобразителното изкуство, до начина на създаването на изображението, и то на моето изображение, следствие на стабилен и продължителен труд, който е абсолютно целенасочен."
Стилът като догма
"Моето изкуство, може би повече от 50 години, постепенно от художествен стил се превърна в догма за мен лично. Е, развитието му е моята надежда и желание."
За понятието и практиката "Графикатура", играта на думи, рисуването с думи
"Тези вицове, с които си служим в изображението, и особено в плаката, нямат нищо общо с вицовете с думи. Един виц с думи може само да бъде наподобен с избор на визуални средства, не може да бъде илюстриран директно. Има варианти на пословици, мъдрости, поговорки."
Непрестанно усъвършенстване на това, което е съдържанието на една графика
"Доста фатално за един график е, че графиката няма цвят, тя е черно-бяла. Един чужбински галерист ми беше казал, че "хората обичат питореска", шареното и т.н. Мен не ме интересува какво обичат хората, аз искам да ги накарам да обичат това, което аз правя, и то по начина, по който го правя."
Няма лична история в "Двама в Алабама"
"Целият роман, всички истории са написани като че са се случили – ден по ден. Едно буквално описание... Даже мои познати са ме питали: "Е как така не сме разбрали, че си ходил в Америка"... И така е заиграването с думата, от там дойде. Книгата е за представянето на изкуството, за неговата социализация. Смесвам и доста фантастични елементи, които могат да представят едно особено чувство на контактност между графика и публика."
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg