Знаете ли кое е предаването, излъчвано най-дълго в ефир? Това е Радиотеатърът на Българското национално радио. Преди официалния му рожден ден Радиотеатър е игран и излъчван на живо от студиата на Българското радио. Но за негова рождена дата се счита 26 декември 1938 година, когато Варненското радио излъчва радиопиесата „Крилата помощ“ на Ангел Каралийчев и Матвей Вълев, получила голямата награда на списание „Летец“. Оттогава досега много, наистина много хора са преминали през школата на Радиотеатъра – драматурзи, редактори, актьори, режисьори, преводачи, стажанти. От 1981 г. Негрита Георгиева става координатор на тази редакция и до ден-днешен с чиста съвест можем да кажем, че делата на това звено в голяма степен лежат върху нейните плещи. Негрита е дошла в Радиотеатъра с дълга руса коса и досега все е с такава – по някаква неясна причина тя не побелява.
Енергията ѝ все още е младежка и смея да твърдя, че тези обратнопропорционални на природните закони факти се дължат на неизчерпаемата ѝ младежка енергия, на свръхентусиазма ѝ и на пълната ѝ отдаденост на всичко, което означава Радиотеатър. Ако нещо се обърка – търсете Негрита, ако нещо се загуби – звънете на Негрита, ако някой закъснява – телефонният номер на Негрита. Негрита обединява, съхранява и дори пази едни такива сантиментални и изпокъсани от времето тефтери, прадеди на сегашните технологии, изписани с имена и телефони на актьори, режисьори и автори. Сама по себе си Негрита е късмет и съкровище за Радиотеатъра. Неизтощима и усмихната, тя доказва, че всичко, което правим с любов, е наистина направено и че всичко, което браним с любов, е наистина опазено.
Чуйте нейната изповед, която записа Александър Райчев, в събота (7 декември) от 19.30 часа.
Приятно слушане!
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg