През ноември парламентът на Украйна проведе изслушване за безопасността на журналистите в страната. Изслушването беше съвместна инициатива на Националния съюз на журналистите на Украйна и Международната федерация на журналистите и имаше за цел да насочи вниманието на властите към необходимостта от подобряване на безопасността на работещите в медии с оглед прекратяване на безнаказаността за престъпления срещу журналисти. Изслушването беше първият парламентарен дебат за безопасността и свободата на словото и на журналистите, проведен в Украйна през последните 10 години.
Председателят на Националния съюз на журналистите на Украйна Сергий Томиленко даде по този повод интервю за „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“, в което каза: „У нас за изминалите две години се наброяват над 80 случая годишно на прилагане на физическа сила спрямо журналисти. Това е много високо ниво и ние, като Съюз на журналистите на Украйна, сме много разтревожени от тази агресия и от системната безнаказаност на нападенията срещу журналисти. В Украйна фактически няма прецедент да бъде наказан нападател над журналист и затова виждаме физическата агресия като системен проблем. Нападателите разбират, че поне в Украйна те няма да бъдат наказани, няма да се извърши качествено разследване. Те се осланят на създалата се практика.“
Сергий Томиленко бе категоричен: „При това активно отхвърляме опитите на някои украински политици да разделят журналистите на „правилни“ и „неправилни“, на „проруски“ и „проамерикански“. В последно време в Украйна има определена политическа традиция да се оправдават атаките срещу журналистите и медиите с това, че те пишат „неправилни“ публикации, че те уж са „проруски“ или са недостатъчно патриотични, и така агресията се оправдава. Ние осъждаме агресията срещу който и да е работещ в медия, срещу блогъри и изискваме никой да не оправдава агресията и прилагането на сила спрямо журналисти. Нашите усилия са насочени към предоставяне на юридическа помощ, което правим заедно с партньорите ни – Европейската федерация на журналистите и Международната федерация на журналистите. Повече от две години изискваме от политическите сили насрочване на специално парламентарно изслушване по въпросите на безопасността и постигнахме победа, защото на 6 ноември такова парламентарно изслушване се състоя.“
Каква каза още Сергий Томиленко, можете да чуете в звуковия файл. Превод – Албена Стаменова.
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg