През 2017 година с Тоня Димитрова, тогава журналист от БНТ, направихме поредицата „Истории иззад Океана“. Тогава тя беше първата българска журналистка, спечелила стипендия на шведска фондация, която поставя задача пред европейските журналисти да опознаят по-добре американците.
По своята индивидуална програма Тоня Димитрова обикаляше цялата страна сама и без камера. За слушателите на програма „Христо Ботев“ и „Мрежата“, тя направи обстойни репортажи, в които ставаше дума за разделението на американското общество, за страховете на обикновените хора, за контраста между големите и малките градове. Срещна ни с различни хора, със социални и религиозни групи.
Този път Тоня Димитрова, като международен репортер на програма „Хоризонт“ на БНР, отразяваше срещата Тръмп – Борисов във Вашингтон.
Впрочем състояла се в навечерието на публикацията на един критичен текст, написан от бившия посланик на САЩ у нас Джеймс Пардю, в който той недвусмислено заявява, че Тръм и Борисов използват еднакви тактики за сплашване на медиите.
И макар по време на срещата между двамата лидери да нямаше очакване медиите да бъдат обсъждани, в тяхното общо изявление темата се появи.
За доближаването до американските медии, за смелостта на българските журналисти да задават въпроси и защо фокусът на това посещение на високо ниво беше изместен, разговаряме с Тоня Димитрова в „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg