Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излязоха недописаните мемоари на Георги Томалевски

„Чуто, видяно и преживяно“ се нарича книгата на Георги Томалевски (1897-1988), която има премиера на 5 декември 2019 г. в Клуба на архитектите. Проф. Михаил Неделчев я нарича „удивително писа­телско свидетелство за българските страдания и духовни стре­межи от първата половина на ХХ век и продължава. – Богатият архив на писате­ля Георги Томалевски (1897-1988) продължава да ни дава своите дарове. Отдавна се знаеше, че там, сред все още непубликуваните романи и есеистични книги, стои и чака своето време за предста­вяне пред обществото и голям мемоарен опус“.

Животът на Георги Томалевски е преминал през четири въстания и четири войни. Както четем в началото на подробната му биография в края на 700-те страници на тома, изготвена от дъщеря му Румена Томалевска и Георги Борисов: „И преди, и след 9 септември 1944 г. през различни периоди от живота му, в зависимост от политическата обстановка, Георги Томалевски е обявяван за „неудобен“, „опасен“, разследван е, унижаван, пренебрегван и изтласкван настрани като автор. Поради тези причини една немалка част от творчеството му все още не е видяла бял свят. Приживе има над 500 публикации в 30 списания и вестници под различни псевдоними: Georg Nordmann, Virgo Sagitarius или V.S., или самоS., или само Т.

Ето и свидетелството на самия автор: „За себе си ще си позволя да кажа, че със своя нрав и темперамент никога не съм бил добре. Ругаха ме в така нареченото „фашистко време“, защото съм бил идеалист и левичар. Във времето пък, когато управляват комунистите, разни посредствени и полуинтелигентни редакторчета по разните издателства и редакции се бояха да приемат моите книги и статии, защото в тях между редовете щял да се намери „идеалистичен уклон“. Ако аз трябваше да се определям какъв съм, по думите и на едните, и на другите, ще излезе, че съм някаква загадка, някакъв духовен анархист, противник на всякакво насилие и мечтател за несъществуваща идеална свобода.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55