В съвременния свят информацията е на клик разстояние. За секунди можем да скачаме от страница на страница и да сърфираме през тонове информация. Все пак голяма част от мъдростта, която човечеството е събирало с хилядолетия, е "архивирана" между страниците на книгите. Там са по-голямата част от съществените неща, чието осъзнаване минава през четенето. През книгите минава и пътят към нас, към по-чувствителната, начетена и богата версия на самите нас.
Софийският международен книжен панаир започва с мотото "Чета, следователно съм". То е мотото и на кампания, която няма да приключи с края на панаира.
Заклетите читатели нямат нужда от убеждаване във важността на четенето, но има една голяма група хора, непрогледнали за даровете му. Особено тежки са пораженията при поколението, родено през 90-те, така нареченото "изпуснато" поколение, израснало без книги. Днешните "дигитално родени" деца също рядко четат.
Четенето заразява с любов, но за да достигне до повече хора, са му нужни малко усилия. Това е и идеята на кампанията – интересът към книгите да се насърчава не-кампанийно, затова пък страстно и аргументирано, както ще се убедите от разговора в "Нашият ден" с посланиците на каузата: Мария Касимова, Темз Арабаджиева и Любен Козаров.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg