В галерия „Интро“, едно сравнително ново място за изкуство, се представя по специална покана новата самостоятелна изложба на Моника Попова, която може да разгледате до 18 януари 2020 година. Попова е смятана за една от най-интересните и динамични съвременни художнички. Заглавието е „Плувецът“ и ни среща с няколко посоки в нейното творчество – това са няколко голямо-форматни картини, които изразяват основно идеята – митологично, символно за „плуването“ в живота, за мъжкото и женското, за линиите на съдбата, и за този жив човешки „бульон“, в който се движим и създаваме ценности и оцеляваме.
Не може изложба на Моника Попова без нейните керамични „шити“ творби, пластики, които внушават усещането за утроба, нещо вътрешно и лично, отново за жената и това, което обича и я води в този живот. Но и личната ѝ препратка към плетивото, към нишката, към майката, към онова начало, което дава смисъл до края на дните ни. Третата част от експозицията са рисунките – близо 60 на брой, цветни и черно-бели, за които тя казва, че повечето са създадени на плажа в Созопол или преди лягане, всъщност ще припомним, че тази година тя направи специална изложба със заглавие „Рисунки преди лягане“, изписани върху хартия на дядо и затова са жълти. Изпълнила ги като пиктограми на своя живот.
Ще припомним и други нейни посвещения като „Черните шити“, или „Горен пласт точки“, или съвместната ѝ изложба с Иван Кулеков в една от залите на СБХ, където тя се представи с живописни платна, за да видим и тази страна на нейния артистичен и неуморим дух. Когато човек разговаря с Моника Попова, тя винаги казва, че това са нейните житейски истории, това са красивите любими места с любимите хора, че плажът е нейната работна площадка, че това е мъжкото присъствие в живота ѝ, тя пресъздава като емоционален експеримент поради огромния микс от цветове. Говори за обикновените неща, но при нея нищо не е битово, не е случайно, не е само родова памет. Нищо не е профанизирано, а изведено до нова метрична система, до истинско изкуство. Майката, лозето, мъжът, това са и митологични образи и символика. Ако човек има възможност – чрез машина на времето – да попита Ван Гог за една от най-известните му картини, той ще разкаже: едно легло, един стол, един дървен под. На пръв поглед нещо обикновено, но всъщност велико. Личните човешки преживявания на тази силна и емоционална жена Моника Попова са една съвременна изобразителна система, която вълнува и докосва.
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg