"Имаме конвертируеми културни проекти, но като че ли нямаме старанието, нямаме самочувствието да ги покажем, нямаме стратегията да ги покажем. Така обобщи културната ситуация у нас Десислава Бинева, инициатор на пейките-букви в Париж.
В обзорните разговори за случилото се през годината отбелязваме големите успехи и пробиви в областта на културата. Вместо да се превърне в списък с имена обаче, разговорът открои тенденции и втвърдяващи се навици във възприемането на културни продукти.
Гости в студиото на "Нашият ден" са Светлозар Желев, директор на Националния център на книгата в НДК, Десислава Бинева, инициатор на пейките-букви в Париж и комуникатор на анимационния филм „Физика на тъгата“ на Ушев–Господинов, индиректно по телефона и Мира Сталева – директор на София филм фест.
Събеседниците отбелязват ярките заглавия на лента и хартия, но по-интересна е тенденцията, която открояват: да чакаме родните творци да станат известни в чужбина, за да ги оценим тук, у нас.
"Малко пренасищаме понятията успех-неуспех, световен, популярен – каза Десислава Бинева и даде пример със съдбата на проекта с пейките-букви от българската азбука, които нямат еквивалент в латиницата: – Буквите бяха проект, който се реализира и показа за първи път в България. Тогава обаче никой не му обърна внимание, до момента, в който се показа във Франция. След това проектът стана популярен, харесван, тренди.
Капсулираме се в едни модели, които звучат познато, асимилирано - каза още Десислава Бинева, – но ако искаме да сме в крак със световната сцена, трябва да имаме качество не само на продукта, но и на стъпката, с която вървим в ритъм."
Най-четен автор на годината на Столична библиотека за първи път е български автор и това е Здравка Евтимова.
Евтимова е сред най-силните и продуктивни съвременни автори, но като че ли широката публика ѝ обърна внимание една след медийните заглавия, които оповестиха, че неин разказ е включен в американска учебна програма.
Чуйте разговора, който ни кара да се замислим дали не трябва да преосмислим отношението си към българските творци, инвестирайки повече внимание и отношение в закупени книги, билети за кино, концерти и театър.
В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници. Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините. Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg