"Имаме конвертируеми културни проекти, но като че ли нямаме старанието, нямаме самочувствието да ги покажем, нямаме стратегията да ги покажем. Така обобщи културната ситуация у нас Десислава Бинева, инициатор на пейките-букви в Париж.
В обзорните разговори за случилото се през годината отбелязваме големите успехи и пробиви в областта на културата. Вместо да се превърне в списък с имена обаче, разговорът открои тенденции и втвърдяващи се навици във възприемането на културни продукти.
Гости в студиото на "Нашият ден" са Светлозар Желев, директор на Националния център на книгата в НДК, Десислава Бинева, инициатор на пейките-букви в Париж и комуникатор на анимационния филм „Физика на тъгата“ на Ушев–Господинов, индиректно по телефона и Мира Сталева – директор на София филм фест.
Събеседниците отбелязват ярките заглавия на лента и хартия, но по-интересна е тенденцията, която открояват: да чакаме родните творци да станат известни в чужбина, за да ги оценим тук, у нас.
"Малко пренасищаме понятията успех-неуспех, световен, популярен – каза Десислава Бинева и даде пример със съдбата на проекта с пейките-букви от българската азбука, които нямат еквивалент в латиницата: – Буквите бяха проект, който се реализира и показа за първи път в България. Тогава обаче никой не му обърна внимание, до момента, в който се показа във Франция. След това проектът стана популярен, харесван, тренди.
Капсулираме се в едни модели, които звучат познато, асимилирано - каза още Десислава Бинева, – но ако искаме да сме в крак със световната сцена, трябва да имаме качество не само на продукта, но и на стъпката, с която вървим в ритъм."
Най-четен автор на годината на Столична библиотека за първи път е български автор и това е Здравка Евтимова.
Евтимова е сред най-силните и продуктивни съвременни автори, но като че ли широката публика ѝ обърна внимание една след медийните заглавия, които оповестиха, че неин разказ е включен в американска учебна програма.
Чуйте разговора, който ни кара да се замислим дали не трябва да преосмислим отношението си към българските творци, инвестирайки повече внимание и отношение в закупени книги, билети за кино, концерти и театър.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg