На 20 януари Теодосий Спасов (кавал) и Християн Цвятков (китара) ще заминат за българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, за да създадат албум с музика от Ледения континент. Те заминават по покана на проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт и ръководител на ежегодните полярни експедиции на страната ни.
„Винаги съм мечтал на Антарктида да бъде представена и музиката наред с всички изкуства, които нашите творци са създали там. Много съм щастлив, че през 2020 година ще дадем началото на нещо, което е уникално. Така ще бъде изпълнена една от моите мечти световноизвестен музикант като Теодосий Спасов чрез своето изкуство да усети този невероятен континент с най-чистата природа. Не знам някой да е композирал музика на Антарктида досега и се радвам, че по този начин ще пренесем българския фолклор и душевност на най-запазеното място на нашата планета“, каза проф. Пимпирев преди заминаването за полярната ни база.
„Пътуването до Антарктида е сбъдната мечта и за мен, за която смело и тайно съм мечтал. Надявам се, че това отново ще е пътуване към самия мен, както по време на концерта, който изнесохме на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест преди близо 20 години“, сподели Теодосий Спасов.
Виртуозният музикант е част от групата с български музиканти тогава, които изнасят най-високия концерт на планетата през 1996 година, влязъл в Книгата на рекордите Гинес.
Той сподели, че няма подробен план за реализирането на музикалния проект на Антарктида. Създаването на музиката ще стане още по време на пътя, когато с Християн Цвятков ще изострим сетивата си и ще анализираме нашите впечатления. При всички случаи ще има записани и автентични звуци от там, които ще включим в албума, който предстои да издадем. Имаме намерение да влезем и в студио, където ще се роди идеята за формата на албума. Ще поканим и музиканти и с техния талант ще пресъздадем още по-широка палитра на света, който сме усетили на Антарктида“, каза още Теодосий Спасов.
Цялото пътуване ще бъде отразено от камерата на Румен Василев, който е единственият оператор, заснел кадри за игралния филм „Писма от Антарктида“ на Белия континент.
Проф. Христо Пимпирев ще пътува с българските музиканти, които ще се присъединят към 28-ата полярна експедиция на България. Те ще гостуват на полярните бази на Китай, Русия и Чили.
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg