Национален фонд „Култура“ започна инициатива за издирване, реставрация и дигитализация на български кинолюбителски филми. По случай Деня на българското кино – 13 януари, на който днес се навършват 105 години от прожекцията на първия български филм – „Българан е галант“, фондът ще представи резултатите от проекта си на специална празнична прожекция.
Под наслов „Празник на всички, които правят кино“ от 17.30 часа в кино „Одеон“ ще бъдат показани лентите на кинолюбители от Шумен. Те представят алтернативен на официалното кино поглед върху съвремието ни. Сред филмите, включени в прожекцията, е първият български аматьорски филм от 1937 година – „Мадара“ на Ростислав Бакалов. Филмът представя невиждани досега кадри на Мадарския конник. Неговата прожекция ще бъде съпроводена от живо изпълнение на пиано. В едночасовата празнична кинопрограма са включени още три филма на шуменски автори от киноклуб „Мадарски конник“ – „Юбилейно ежедневие“, „Нишки от историята“ и „10 тона нежност“. Всички те показват неотразени събития от историята на града. Киноклубът е сред основателите на аматьорското филмово движение. Той развива своята дейност в едно от трите най-стари български читалища – „Добри Войников - 1856“.
Всички ленти, които ще бъдат показани в кино „Одеон“, са дигитализирани по проекта „Киноспомен за родния край. Дигитален филмов архив“, финансиран по програма „Културно наследство и културен туризъм“ на Национален фонд „Култура“. Те ще бъдат представени от филмовия изследовател Александър Донев, който е инициатор за съхранението на любителските филми у нас.
Дигитализацията на кинолюбителски филми е нова тенденция в Европа. България е третата страна след Австрия и Холандия, която прави подобен опит. Идеята е да се издирят, дигитализират и пуснат за свободен достъп всички налични български кинолюбителски филми. Резултатите са обнадеждаващи, смята Радослав Марков, независим експерт по киноархивите, от когото в звуковия файл можете да разберете повече за инициативата и празничната прожекция.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg