Върнете доверието към лекарското съсловие! За това апелира в студиото на „За здравето“ хирургът акад. Дамян Дамянов. Повечето от лекарските грешки са случайни като събития, а след това могат да бъдат класифицирани. Най-често се греши при най-честите заболявания, коментира хирургът и препоръча на лекарите повече да говорят с болните:
"Диалогът с болния човек, сериозното отношение към диагностиката, разпитването, анамнезата са изключително важни, но сведени до минимум напоследък. Не забравяйте да разпитвате болния и неговите близки. – апелира към своите колеги акад. Дамянов. – Второ, ние възприемаме понятието "информирано съгласие" като стандартно понятие, но то е изключително важно. Трето, етичните норми, моралните норми... Призовавам младите колеги, независимо от търгашеската медицина напоследък, да не забравят да се придържат към нормите!
За невероятното противопоставяне между лекари и пациенти и лекарските грешки
"Проблемът за лекарската грешка се разви като една от поредните болести на растежа през последните 30 години на т.нар. "преход". За грешки в медицината и в хирургията не е спирано да се разговаря. Има една голяма дебела книга (още от 1974-75 година), наречена "Грешки и усложнения в хирургията". Като шеф на хирургическо дружество, аз направих най-малко 2 конференции, след оттеглянето ми – още две – с акцент върху лекарските грешки." Лекарските грешки са поучителни и важни за професията, категоричен е акад. Дамянов.
"Въпросът е, че през последните 30 години проблемът се изкриви, проблемът за лекарските грешки се хипертрофира. За това помогнаха и журналистите... Помогна и интернет. Такава постановка е крайно погрешна.
Първо, намаля потокът на кандидат-студенти за лекари. Второ, един от стимулите да напуснеш България, след като завършиш медицина, е, че в определени случаи не получаваш адекватна защита и съответна на труда, който полагаш. Трето, липсва законодателство в тая посока. Липсва нормативно избистряне що е то лекарска грешка като тълкувание."
Акад. Дамянов смята, че лекарското съсловие е било неподготвено за това развитие на нещата и чак сега се опитва да си изгражда защита. "Тази защита обаче е в ембрионална фаза. Едно от първите неща, които се родиха, е да започне лекарското съсловие да се застрахова. Но още няма навик. Защита не е достатъчно добра от юридическа гледна точка. Нещата не са терминологично избистрени. Всичко това показва, че ние ще изстрадаме този път."
Къде най-често може да сбърка един хирург? Кои диагнози са най-трудни?
"Няма диагноза, няма операция, в която хирургическата грешка да не е възможна. Но грешките са в различен аспект. Делението на грешките е: общи и специални. Те могат да бъдат диагностични или при лечението. Могат да бъдат технически, тактически, организационни. Когато запитах хора от немедицинската сфера, те ми отговориха, че грешките могат да бъдат случайни и умишлени. Възразявам срещу такава класификация. Умишлени грешки няма. Грешки по небрежност може да има. Когато грешката е по небрежност, не бих я простил. Когато грешката е по незнание, получено на студентско ниво, не мога да го простя!"
Д-р Дамянов се обърна към съсловието на лекарите: "Трябва по бърз начин да се опитаме да избистрим отношението към грешките и защитата на съсловието." А към журналистите – "Когато стане нещо – не бързайте, изчакайте заключението!"
Що е „лекарска грешка“ – определение и тълкуване, кой преценява освен съда: консилиум, патоанатом, етичната комисия на БЛС? Практиката по света и поуките за нас... Подкрепата на обществото е много важна в подобни казуси. Трябва да се възвърне доверието между лекар и пациент, категоричен е и д-р Асен Меджидиев.
Репортаж от семинара, посветен на лекарската грешка, можете да чуете от звуковия файл.
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg