Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 ноември в секретните доклади на посланик Сол Полански

Проф. Йордан Баев, Румен Леонидов и Алексения Димитрова
Снимка: Василена Мирчева

Какво пише в рапортите на американския посланик в София за падането на Тодор Живков през 1989 г.? Как Великите сили са приели събитията в България на 10 ноември 1989 г.? Били ли са информирани и подготвени за замислените в Москва партийни преврати? Каква роля са имали чуждите разузнавания в тези събития? Участвали ли са пряко или индиректно в тях?

Разследващата журналистка Алексения Димитрова е успяла да се възползва от Закона за свободата на информацията в САЩ и е събрала в книга поверителните доклади, които тогавашният американски посланик в България Сол Полански е пращал до Държавния департамент във Вашингтон от юни 1988-а до юли 1990 г. Изследването ѝ е изградено върху повече от 1000 страници документи, разсекретени от 2000 г. досега, както и публикуваните във виртуалната читалня на американския Държавен департамент.

Интересната информация в книгата се допълва от интервютата на Алексения Димитрова с някогашните комунистически функционери Петър Младенов, Добри Джуров и Георги Атанасов, както и с последния съветски посланик в България Виктор Шарапов.

Освен нея в студиото беше и историкът проф. Йордан Баев, който е специалист по съвременна дипломатическа, военна и разузнавателна история. През последните четири десетилетия има общо над 300 публикации, сред тях 11 монографии и 12 документални сборника, които са издадени на 14 езика в над 20 държави от Европа, Азия, Северна и Южна Америка. В момента е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по нова и най-нова обща история. Той ще разшири темата и ще ни въведе в тайните на военното разузнаване, мястото на България в архивите на ЦРУ и другите разузнавателни служби на САЩ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08