Какво пише в рапортите на американския посланик в София за падането на Тодор Живков през 1989 г.? Как Великите сили са приели събитията в България на 10 ноември 1989 г.? Били ли са информирани и подготвени за замислените в Москва партийни преврати? Каква роля са имали чуждите разузнавания в тези събития? Участвали ли са пряко или индиректно в тях?
Разследващата журналистка Алексения Димитрова е успяла да се възползва от Закона за свободата на информацията в САЩ и е събрала в книга поверителните доклади, които тогавашният американски посланик в България Сол Полански е пращал до Държавния департамент във Вашингтон от юни 1988-а до юли 1990 г. Изследването ѝ е изградено върху повече от 1000 страници документи, разсекретени от 2000 г. досега, както и публикуваните във виртуалната читалня на американския Държавен департамент.
Интересната информация в книгата се допълва от интервютата на Алексения Димитрова с някогашните комунистически функционери Петър Младенов, Добри Джуров и Георги Атанасов, както и с последния съветски посланик в България Виктор Шарапов.
Освен нея в студиото беше и историкът проф. Йордан Баев, който е специалист по съвременна дипломатическа, военна и разузнавателна история. През последните четири десетилетия има общо над 300 публикации, сред тях 11 монографии и 12 документални сборника, които са издадени на 14 езика в над 20 държави от Европа, Азия, Северна и Южна Америка. В момента е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по нова и най-нова обща история. Той ще разшири темата и ще ни въведе в тайните на военното разузнаване, мястото на България в архивите на ЦРУ и другите разузнавателни служби на САЩ.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg