Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моето писмо към България

За България, като мечта и блян, към който искаш да се върнеш... Какво мислят за България младите българи, които живеят в чужбина? Какви са техните стремежи, страхове и упования? Лилиана Славова, председател на фондация "Шанс за децата и природата на България", разказа в "Нашият ден" за литературния конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“, организиран от фондацията. 

Новото в тазгодишното издание на конкурса е, че за първи път участници са български младежи, родени и/или живеещи по всички краища на света. Те писаха на тема „Моето писмо към България“. Най-активно участие взеха млади българи от Испания, Италия, Турция, Германия, Франция, Норвегия и Словакия. Журито с председател Радослав Гизгинджиев определи на първо място творбата на Юмюгюл Чавдарова на 18 г. от Текирдаг, Турция; на второ място е Богослава Петрова на 17 г. от Мюленбекер Ланд, Германия; почетното трето място е за Александър Крумов, 15 г. от Бремен, Германия. Очаква се книгата с наградените есета да бъде представена през месец май, когато е и годишният празник на организаторите. Корицата отново е на най-талантливите възпитаници на фондацията и центъра за млади таланти от проектите по изкуства. 

"Нашата цел беше не само да потърсим най-добре пишещите деца, но и да разберем какво се случва с мисленето и светогледа им. Интересното е, че нагласите на младите и в България, и зад граница са подобни. Едните като че ли се сбогуват с нея завинаги, а другите искат да останат или да се завърнат, вторите като че са повече. От творбите разбрахме, че децата вече знаят, че човек открива кой е и къде принадлежи най-вече когато отвори очите и сетивата си и се вгледа и в други светове и култури.

Хубаво и смислено е да се пътува, а след това е още по-хубаво да се завърнем." – обобщава Лилиана Славова.

Наградената за есето "Огънче от родното огнище" Юмюгюл Чавдарова, ученичка от 12-и клас на Българското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул, подчерта, че най-много обича да обича.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Гатанки от небето" II с премиера в Светлата седмица

Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..

публикувано на 22.04.25 в 13:45

"И аз слязох" – в смирението на Владимир Зарев

На Светли понеделник в "Terra Култура" се срещнахме с писателя Владимир Зарев и последният му роман "И аз слязох". В търсене на паузата в историята на Иисус от Назарет – от рождението му в пещерата до 33-та година, писателят отчита и половин век от своя собствен човешки живот. Вътрешният монолог през годините е воден от познанието за саможертвата на..

публикувано на 22.04.25 в 12:50

Евгения Михалска представя нова стихосбирка с живописна поезия

Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..

публикувано на 22.04.25 в 11:26

"Отвъд и вътре в спомена" за морето с Долорес Дилова

"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..

публикувано на 22.04.25 в 11:13

40 години след първото българско изкачване на Еверест – цялата истина

През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път".  Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..

публикувано на 22.04.25 в 10:52