Фестивалът в Пазарджик се провежда за 45-и път. И тази година той се превърна във важно музикално събитие в града. Четиридневният форум предложи срещи с елитни изпълнители и състави, като тази година фокусът на фестивалните концерти бе 250-годишнината от рождението на Лудвиг ван Бетовен.
В първата концертна вечер, под палката на Григор Паликаров, Пазарджишките симфоници, Смесеният хор на БНР с диригент Любомира Александрова, солистите Габриела Георгиева, Гергана Русекова, Михаил Михайлов и Ивайло Джуров изпълниха Девета симфония на Бетовен.
На следващия ден младият талант Емануил Иванов – победител в последното издание на престижния международен конкурс за пианисти в Болцано – „Феручо Бузони“, включи в рецитала си „Шест Вариации за пиано, опус 34“ от немския гений. Освен това той изпълни „Отражения“ на Равел, „Картини от една изложба“ на Мусоргски и Малка пиеса във фолклорен стил от Иван Спасов. В последната вечер, изнесена отново от Симфоничния оркестър на Пазарджик, под диригентството на госта от Русия Юрий Медяник, прозвуча Симфония №4, както и клавирният концерт на Чайковски със солист Ян Фанг.
Интересен акцент от програмата беше и отбелязването на 85-годишнината на големия български композитор Васил Казанджиев. Неговият Седми струнен квартет присъстваше в квартетната вечер, изнесена от струнен квартет „Фрош“ в състав: Негина Стоянова (цигулка), Петя Димитрова (цигулка), Мария Вълчанова (виола), Теодора Атанасова (виолончело). Освен това те представиха струнен квартет №7 на Шостакович и струнен квартет №2 на Шимановски.
Лилия Николова предлага избрани моменти от тези концерти в предаването „Метроном“ на 13 февруари от 19.30 часа.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg