Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Брейкинг нюз“ – нов документален филм на Асен Владимиров

Руско-турската война от 1877-1878 г. е най-широко отразяваната война от пресата през целия XIX век. Около стотина военни кореспонденти и художници от целия свят придружават руската и турската армия, за да информират своите читатели за жестоките сражения.
Използвайки непознати материали от големите издания, документалният „Брейкинг нюз“ на Асен Владимиров (сценарист, режисьор и продуцент на филма), разказва за работата на кореспондентите на фронта, за жестоката конкуренция помежду им и разбира се, през текстовете и рисунките им, за самата война.


Асен Владимиров е роден на 21 ноември 1954 г. Дълги години работи в студия „Време“, а по-късно създава продуцентска къща „ПроФилм“. Като продуцент, сценарист, режисьор и сърежисьор зад гърба си има повече от 50 документални и игрални филма. Режисира сам „За Ернрот, без пристрастия“, „Възстановка“, „Жертва на пешки“ и др.

Работи с режисьорите Юлий Стоянов („Срещи с Иречек“, „България – база данни“, „За възможността да се живее“, „След години“, „Любен Каравелов – материали от едно проучване“), Светослав Овчаров („Часът на нашето Съединение“, „Единствената любовна история, която Хемингуей не описа“, „Лист отбрулен“, „Възстановителна репетиция“, „Фердинанд Български“), Ивайло Христов („Каръци“, „Стъпки в пясъка“, „Приятелите ме наричат чичо“), Елдора Трайкова ( „Миниатюра за пиано“, „Кеймбридж“, „За хората и мечките“), Станимир Трифонов („Човекът, който се наричаше Буров“), Катрин Бернщайн („Книжарят“).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Кирил Топалов (вдясно) и Емил Янев

Бог високо, но не съвсем

В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат. Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и..

публикувано на 30.10.24 в 12:48

Ники Банков: В стендъп комедията няма роли

"Основната задача на черния хумор е да бъде по-пиперлив и нецензуриран, но комедиантът трябва така да поднесе шегата, че дори човек да не е свикнал на такъв хумор, да се засмее" – казва Николай Банков, дългогодишен стендъп комик в "Комеди клуб София" – Темите на черния хумор са тези, които са табу. Неприятните неща в живота. Казват, че началото му е..

публикувано на 30.10.24 в 12:35

С дебат за знанието, идеологиите и пропагандата започна новият сезон на "Философски вечери"

В рубриката "Темата на деня" обръщаме поглед към важни въпроси за знанието, идеологиите и пропагандата през погледа на едни от най-влиятелните философски мислители и актуалните обществени проблеми, които ни вълнуват днес. Повод за разговора е откриването на новия сезон на Философски вечери, организиран от Библиотеката на Гьоте-институт и издателска..

публикувано на 30.10.24 в 12:34

"Зората на човечеството" в музейна експозиция

Националният природонаучен музей при БАН открива на 30 октомври от 17.00 ч. временната изложба "Зората на човечеството" във фоайето на Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев", филиал на НПМ-БАН в Асеновград. Всички познават Люси – най-известната жена, живяла преди 3,18 млн. г. и взела името си от песента на "Бийтълс" "Люси в небето с диаманти"...

публикувано на 30.10.24 в 08:25

Синелибри 2024 връчи своите награди

Дръзката биографична драма "Лимонов" (2023), копродукция на Италия, Франция и Испания на режисьора Кирил Серебренников, спечели награда "Синелибри" за майсторска екранизация в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на фестивала. Филмът е адаптация по едноименния роман на големия френски писател Еманюел Карер, а в написването на..

публикувано на 29.10.24 в 18:14