Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни очаква след фалита на "Лафка"

БНР Новини

Реален или измислен беше фалитът на „Лафка“ и кой ще я замени – дали няма да е същият играч под ново име? На практика на пазара няма други играчи, те старателно бяха разчистени, и тези, които имат възможност да поемат логистиката и разпространението, са предрешени – получава се нещо като избор без избор.

Чевръстото задушаване на пресата съвпадна с пренасянето на изданията онлайн и доведе до монополизиране на всяка една брънка по веригата – от редакционната политика до дистрибуцията – този процес има отношение към темата за фалита на "Лафка" – темата на предаването "Нашият ден" с гости медийната наблюдателка Весислава Антонова, издателката на "Икономедиа" Галя Прокопиева, председателят на Българската асоциация на регионалните медии Димитър Николов и издателката на в. „Бряг“, Русе,  Маргарита Трифонова.

Въпросът с разпространението на регионалните и печатните медии изпъква особено остро в ситуация като сегашната, когато коронавирусът затваря редица значителни теми, а по думите на Димитър Николов „местният вестник е документ и оръжие срещу фалшивите новини“.

Весислава Антонова, Ива Дойчинова и Галя Прокопиева (от ляво надясно)

„Възможно е държавата на практика да субсидира частна разпространителска фирма, а защо не и същата тази "Лафка" под друго име – каза Галя Прокопиева, след като накратко очерта процеса на задушаване на медиите и изземването на разпространението. – Тъй като Български пощи ЕАД няма пълните възможности да разпространява печатни медии до всички кътчета на България, възможно е да потърси частен подизпълнител за тази цел.“

„Български пощи абдикираха от търговията с вестници, те нямат потенциал, няма точки, чрез които да достигат до крайния потребител" – съгласи се и Маргарита Трифонова.

Какъв е изводът от ситуацията?

Весислава Антонова вижда решение в „Качествените електронни медии, както и в качествени обществени медии, за които масовата аудитория трябва да настоява.“

„Качеството на съдържанието е фундаментално – и според Прокопиева, – а читателят трябва да осъзнае, че за такова съдържание се плаща.“

Чуйте целия разговор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тоня Димитрова

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..

публикувано на 09.11.24 в 09:30
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53