Дестинацията е Северозападна България и онези кътчета в родината ни, които по една или друга причина остават неизвестни за мнозина. За тях разказват гостите – Мариана Гомилева, Весела Николаева и Гавраил Гавраилов, а техен домакин е водещата Ирина Вълчанова.
Мариана Гомилева е наша колега, която известно време водеше предаване по Радио София. Тя е свързана и с един сайт, който носи любопитното име "Северозапазена България". Сайтът е плод на почти 20-годишната любов на неговите създатели към тази част на България.
Идеята идва, когато Мариана попада случайно в Северозападна България. Там ѝ се случва това, което хората наричат "любов от пръв поглед". Тя остава омагьосана от аромата по тези места, от вкусовете и усмивките на хората. Определя тази територия на страната ни като "Лаборатория на Господ", в която можеш да видиш чистата природна красота и богата история. Хората, обединени около проекта "Северозапазена България", са приели за своя кауза популяризирането на този край, на неговата природна красота и богата културна традиция, въплътена в едни от най-колоритните български общности като торлаците, например. От Мариана Гомилева ще научите и за многобройните инициативи, организирани около тяхната платформа.
Весела Николаева е от първите запалени по тази идея. Тя, заедно с другия наш гост Гавраил Гаварилов, е част от авторския колектив на един изключително интересен пътеводител, който носи заглавието "От Балкана до Дунав. Идеи за пътешествия в Дунавска България”. Книгата обхваща Дунавска България и културно-историческото влияние, което оказва реката върху живота и бита на хората в географските райони навътре в страната. Материалите и впечатленията са събирани в продължение на повече от 2 години и обхващат Белоградчик, Чипровци, Враца, Видин, Никопол, Ловеч, Павликени, Свищов, Разград, Русе, Силистра и много други.
Повече за изключително богатите и любопитни впечатления на тримата ни гости, свързани със Северозападна и Дунавска България, чуйте в разговора им с Ирина Вълчанова.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg