Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирена Иванова за „Заешката дупка“, уловените чувства и светлите мисли

Снимка: Георги Казаков за #URBN

Все го повтаряме и все го забравяме – думите тежат. Сега повече от преди.

Думите обаче и лекуват. Преди, сега, а и занапред. Особено тези, които изразяват чувствата на човек. Затова Ирена Иванова ни съветва да уловим какво чувстваме наистина и да оставим уловът да се разтвори в нас. Така и детето, което неспирно тикаме в най-тъмните и дълбоки дупки на душите ни, ще може да продума.


Навярно звучи философски, но така звучеше и споделеното „Време и половина“ с Ирена Иванова – поетеса, писателка, режисьорка, актриса, основател на Творческа академия „Заешка дупка“. Дупката, която тя е създала, не подлежи на изолация. Тя е на друго ниво. Какво е то можете да чуете в звуковия файл. Там ще разберете и кои две премиери да очаквате – тази на новата стихосбирка на Ирена и тази на антологията, посветена на петата годишнина на творческата академия. Всъщност, годишнината беше поводът екипът на „Време и половина“ да надникне в дупката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32