Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масово тестване би намалило икономическата тежест от карантината

Какъв е начинът да се върнем на работа без риск за здравето

Снимка: AP/BTA

С продължаването на извънредното положение, особено остро започваме да си задаваме въпроса за икономическото си оцеляване?
Според допитване 56% от хората не знаят дали ще си запазят работата. А при перспективата извънредното положение да се удължи до 13 май тази тревога ескалира.

Основният въпрос е как да възстановим икономическия живот на страната без да рискуваме здравето на хората?

Цялото население на страната да бъде тествано за коронавирус и здравите хора да се върнат на работа. Това са част от мерките за справяне с кризата с Covid-19, изготвен от група експерти. 

По тях са работили Кирил Петков и бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев

Тяхната програма, наречена от медиите Харвардския план за България, включва редовно тестване на населението и връщане на здравите хора на работа. 

PCR тестовете са надежден и не скъп начин да се проверяват хората за зараза от Covid-19.

Кирил Петков

"PСR тестът се прави от гърлен и носен секрет. Резултатът излиза в рамките на 24 до 48 часа. Сигурността е над 90%, а себестойността му е около 5 лв. на служител на седмица при всекидневно вземане на проби", каза Кирил Петков.

Различни експерти също изказват становище, че докато изолацията е необходим, но пасивен начин за справяне със заразата, масовото тестване е активен способ, а и предлага възможност да се намали високата цена, която хората и бизнесите плащат и в момента.

Асен Василев

"България е особено силна засегната от кризата, изтъкна Асен Василев. В сектори търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство има над 900 хил. работници; над 100 хил. в култура , спорт и развлечение, в недвижими имоти около 30 хил. Това прави над 1 милион души, които или са спрели работа, или работят в много малка степен. 

Това са бизнеси, които могат да издържат до месец и половина да изплащат някакво възнаграждение, но няма бизнес в България, който да издържи на спиране от 3 месеца.

Отделно 900 хил. са заети в промишлени предприятия и строителство, а има и завръщащи се от чужбина българи, които също отиват на трудовата борса."

Тази тревожна ситуация изисква по-активни мерки и план за излизане, при който работата да може да се възстанови, без да се рискува здравето на хората.

Чуйте разговора с Кирил Петков и Асен Василев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасете храната, спестете пари: Как работи FoodObox

В рамките на рубриката "Зелените новатори на България" ви представяме Джейн Димитрова – един от съоснователите на FoodObox, първото българско мобилно приложение, което дава възможност на хората да намират висококачествена храна на достъпна цена. Идеята зад FoodObox е да свързва ресторанти, сладкарници, заведения за бързо хранене и пекарни, които..

обновено на 03.02.25 в 10:34
ПП

ПП "Златни пясъци" – от 1943 година до днес

На 3 февруари 1943 година е открит най-малкият природен парк в България ПП "Златни пясъци" в местността около Аладжа манастир. Директорът на ПП "Златни пясъци" Даринка Сарова запознава слушателите на "Нашият ден" с историята и природното богатство на защитената местност. През 1915 година Народното събрание отстъпва на Община Варна за..

публикувано на 03.02.25 в 09:35
Изображение на Свети Николай Чудотворец

Местна общност се обединява за възстановяване на 120-годишен храм

В рубриката "Епизоди от живота" днес ви представяме една вдъхновяваща инициатива, организирана от кметството в село Моравица и църковното настоятелство на храм "Св. Николай". Тяхната кауза е събирането на средства за ремонт на повече от 100-годишната църква, която се нуждае от спешна реставрация. Кметът на селото, Росен Ценов , сподели в..

публикувано на 03.02.25 в 09:16
Йордан Симеонов - лекция в Клуба на фоторепортерите

А портретът от стената

В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24 часа" Йордан Симеонов и политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов анализираха портрета на 47-ия американски президент, който предизвиква множество дискусии и дебати. Официалният портрет..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

От индустриалната революция до дигиталната ера: Еволюцията на корпоративния разказ

Днес представяме една любопитна и не толкова популярна тема, провокирана от книгата "Корпоративният разказ" на доц. Яна Събева, а именно какво са корпоративните истории. Всъщност, както хората, така и компаниите ежедневно разказват свои истории – за битките, за успехите, провалите и победите . Разказът помага на компанията да оцелее в трудни моменти,..

публикувано на 03.02.25 в 08:41