Помислете си какво ще вземете със себе си, ако трябва да прекарате известно време на самотен остров. Непременно ще сложите в багажа и книгите, които обичате, или онези, които винаги сте искали да прочетете, а не сте имали време.
Банално е да разясняваме ползите от четенето и от това да има книги. Истината е, че днес книгите имат нужда от нашата помощ, защото са изправени пред огромно предизвикателство заради задълбочаващата се криза в сектора след обявяването на извънредно положение.
Защото зад всяка книга, която достига до нас, стои трудът на издатели, автори, художници, дизайнери и страньори, преводачи, редактори, коректори, печатари, търговци и агенти.
Затова над 100 издателства се обединиха зад инициативата „Купи 1 книга“.
Голямото семейство на книгата се обръща към всеки, който в тези несигурни времена може да отдели средства за закупуване на книга или има възможност да дари книги за кауза. За да я има книгата и утре.
Чуйте повече за кампанията, обединяваща над 100 издателства, от Велизара Добрева – председател на УС на Асоциация "Българска книга".
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg