Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От кого и от какво зависят независимите артисти

| обновено на 09.04.20 в 10:32
У нас независимите артисти и творци са разделени на различни групи. Но техният диалог е с единствения субект – Министерството на културата. Димитър Стефанов от фондация „Театър Корсар“ е един от представителите на гилдията, изпратили отворено писмо до министъра на културата, министъра на финансите, председателя на Народното събрание, вицепремиера и НСОРБ. Също така има анкета, създадена по инициатива на група организации и лица, работещи активно в независимия сектор на изкуствата и културата в България. Резултатите от анкетата ще бъдат използвани като аргумент пред публичните институции за въвеждането на компенсаторни мерки, с цел неутрализиране на щетите в този сектор, и неговото съхраняване като цяло. Димитър Стефанов разказа повече в "Нашият ден":

"Оставаме с впечатление, че социалният фонд е по-важен за министъра на културата – структурният е на заден план. По-тревожно за нас е, че Министерството на културата не кандидатства тази актуализация на бюджета. Това означава, че министерството борави само със собствените си средства. Това предизвиква у нас притеснение да не бъдат преразпределяни пари от бюджета, да не бъдат преформатирани програмите на Национален фонд "Култура", но усещаме, че това почва да се случва. Вчера министърът заяви в телевизионно интервю, че съкращава две програми – Програма "Мобилност" и Програма "Фестивали". 

Министерството може би търси вариант да подпомогне наистина бедстващите колеги и се опитва да преструктурира вътрешно бюджетите и програмите си. Според мен това ще нанесе повече вреди, отколкото ползи. Затова ние настоявахме и двата фонда да бъдат финансирани с външни пари, а не с пари от бюджета на министерството. 

Има неусвоени еврофондове през Министерството на социалната политика, които са абсолютно адекватни за нашия социален фонд и биха го покрили 80-90%. Но при липсата на тази актуализация, аз съм притеснен." – подчерта Димитър Стефанов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

Видеоконференция на министрите на културата на Европа за въздействието на пандемията от Covid-19 върху секторите на културата и творчеството трябва да се проведе днес. В нея ще вземе участие и българският министър на културата Боил Банов. Председателката на комисията по култура и образование към Европейския парламент Сабине Ферхайен призова на 27 март творците във всички европейски страни да поискат помощ от европейските фондове и на национално ниво: 

„Културните и творческите сектори в цяла Европа бяха опустошени от въздействието на строгите мерки за опазване на общественото здраве, което доведе до отмяна на концерти, затваряне на театри, музеи и кина, спиране на филмови и телевизионни продукции. Списъкът, за съжаление, не спира до тук." – коментира Ферхайен.

"В рамките на инвестиционна инициатива в отговор на коронавируса държавите-членки ще могат да използват средства от структурните фондове за подпомагане на малки предприятия и схеми за заетост. Предприятията и хората от културния и творческия сектор, чийто поминък е под екзистенциална заплаха, задължително трябва да получат достъп до тази финансова подкрепа." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50