Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Григорова:

В условия на пандемия разходи не се пестят

Ваня Григорова
Снимка: Личен архив

"Извънредното положение доведе до ситуация, в която синдикати и работодатели сме на една страна, каза Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа".

Общите искания са насочени към това държавата да бъде гарант за компенсиране на загубените доходи от труд, да бъде гарант за запазване на заетостта.

Това не става, защото целта на правителството е да пести пари, а в условия на пандемия средства не се пестят.


Повод за срещата на Националния съвет за тристранно сътрудничество са промените по предложения план 60/40 за компенсиране на работещите. Синдикатите предлагат:
100% компенсация за заплатите до 800 лв.
80% за покриване на заплатите до 1500 лв.
 и 60% за заплатите до 2500 лв.

Целта е да се осигури компенсиращ минимум за работещите, а не да се изплатят заплати на всеки.

Има искане да се отпусне допълнителен платен отпуск за уязвими групи работници - хора с увреждания, майки на малки деца, на които им се наложи да вземат платен, а сега ще се наложи и неплатен отпуск.
В тази връзка министър Сачева предлага помощ от 375 лв. за хората в неплатен отпуск. Което показва неразбиране между правителството от една страна и синдикатите и работодателите от друга.
 Защото последните настояват за компенсация за загубен трудов доход, което е различно от социална помощ.

По въпроса за това кой трябва да поеме тежестта по възстановяване на икономиката и връщане на взетите средства - между работодатели и синдикати няма разбиране.

Друг спорен въпрос са промени в данъчното законодателство - тъй наречения данък богатство и по-прогресивно данъчно облагане.

Господин Борисов говори за същото, но към кого го адресира? - реторично попита Григорова.
Говори за бентлита, но именно управляващите са хората, които да пренасочат средствата и, които могат да накарат бентлитата да работят за хората.

Друга уязвима група са самоосигуряващите се - творци, преводачи, хора от най-различни професии, включително таксиметровите шофьори. На тях се предлага щедро възможността да изтеглят безлихвен заем.

Сред важните искания на синдикатите е и спешното приемане на постпандемичен план за излизане от кризата. Защото моментът да се мисли как ще продължим след края на извънредното положение, е сега."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55