Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Валери Велев:

Малък процент от населението се е срещало с вируса и е изградило антитела

| обновено на 15.04.20 в 18:10
Снимка: pixabay

Какво показват проучванията за Covid-19, как да изградим имунитет и какви мерки да вземем за справяне със заразата? Разяснения в "Нашият ден" даде д-р Валери Велев – инфекционист от Детската клиника по инфекциозни болести. 

"Не мисля, че имаше нещо по-различно в тенденцията от началото на кризата. Заболяемостта е на, общо взето, ниски нива, но за да бъде ясна картината, трябва да има повече изследвани хора. Да се надяваме, че това е заради добре взетите мерки от страна на ръководството на държавата.

За тестовете

"Така спряганите в публичното пространство бързи тестове са за скрининг на населението. Те са за масово тестване. Никой не очаква от тях да са толкова точни, колкото бавния PCR метод. Този метод, освен бавен и скъп, е и метод, който се използва, когато имаме тежко болни пациенти, положителни бързи тестове, които трябва да потвърдим, когато търсим нещо в огнище на заболяването."

Масовото тестване на населението трябва да се прави с тези бързи тестове за антитела, още повече, че мина достатъчно време, откакто се появи заболяването в България.

"Не е окуражително, че много малък процент от населението се е срещало с вируса и е изградило антитела. Това означава, че все още българската популация е стерилна по отношение на това заболяване и във всеки един момент, в който излезем, съществува съществена опасност да се разрази истински пик на заболяването. 

Изводът е, че сме се затворили може би прекалено, а трябва да се срещаме с този вирус.

"При едно ново заболяване няма как тестовете да бъдат много качествени и надеждни веднага. Вече има много данни, че първите – китайските тестове – не са много надеждни. За сметка на това има южнокорейски, германски, американски, които са с доста добро качество и са по-надеждни."

Изгражда ли се имунитет, след като се срещнеш с инфекцията и я преболедуваш

"Да, категорична яснота има. Човек изгражда имунитет, когато се появят т.нар. "антитела". Има друг проблем – при всяко инфекциозно заболяване се изгражда имунитет. Доколко той е продължителен, това е нещо, което още не знаем. Можем само да се надяваме, че, както при другите респираторни вируси, поне за един сезон трябва да сме предпазени." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27