Какво показват проучванията за Covid-19, как да изградим имунитет и какви мерки да вземем за справяне със заразата? Разяснения в "Нашият ден" даде д-р Валери Велев – инфекционист от Детската клиника по инфекциозни болести.
"Не мисля, че имаше нещо по-различно в тенденцията от началото на кризата. Заболяемостта е на, общо взето, ниски нива, но за да бъде ясна картината, трябва да има повече изследвани хора. Да се надяваме, че това е заради добре взетите мерки от страна на ръководството на държавата.
За тестовете
"Така спряганите в публичното пространство бързи тестове са за скрининг на населението. Те са за масово тестване. Никой не очаква от тях да са толкова точни, колкото бавния PCR метод. Този метод, освен бавен и скъп, е и метод, който се използва, когато имаме тежко болни пациенти, положителни бързи тестове, които трябва да потвърдим, когато търсим нещо в огнище на заболяването."
Масовото тестване на населението трябва да се прави с тези бързи тестове за антитела, още повече, че мина достатъчно време, откакто се появи заболяването в България.
"Не е окуражително, че много малък процент от населението се е срещало с вируса и е изградило антитела. Това означава, че все още българската популация е стерилна по отношение на това заболяване и във всеки един момент, в който излезем, съществува съществена опасност да се разрази истински пик на заболяването.
Изводът е, че сме се затворили може би прекалено, а трябва да се срещаме с този вирус.
"При едно ново заболяване няма как тестовете да бъдат много качествени и надеждни веднага. Вече има много данни, че първите – китайските тестове – не са много надеждни. За сметка на това има южнокорейски, германски, американски, които са с доста добро качество и са по-надеждни."
Изгражда ли се имунитет, след като се срещнеш с инфекцията и я преболедуваш
"Да, категорична яснота има. Човек изгражда имунитет, когато се появят т.нар. "антитела". Има друг проблем – при всяко инфекциозно заболяване се изгражда имунитет. Доколко той е продължителен, това е нещо, което още не знаем. Можем само да се надяваме, че, както при другите респираторни вируси, поне за един сезон трябва да сме предпазени."
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg