Какво показват проучванията за Covid-19, как да изградим имунитет и какви мерки да вземем за справяне със заразата? Разяснения в "Нашият ден" даде д-р Валери Велев – инфекционист от Детската клиника по инфекциозни болести.
"Не мисля, че имаше нещо по-различно в тенденцията от началото на кризата. Заболяемостта е на, общо взето, ниски нива, но за да бъде ясна картината, трябва да има повече изследвани хора. Да се надяваме, че това е заради добре взетите мерки от страна на ръководството на държавата.
За тестовете
"Така спряганите в публичното пространство бързи тестове са за скрининг на населението. Те са за масово тестване. Никой не очаква от тях да са толкова точни, колкото бавния PCR метод. Този метод, освен бавен и скъп, е и метод, който се използва, когато имаме тежко болни пациенти, положителни бързи тестове, които трябва да потвърдим, когато търсим нещо в огнище на заболяването."
Масовото тестване на населението трябва да се прави с тези бързи тестове за антитела, още повече, че мина достатъчно време, откакто се появи заболяването в България.
"Не е окуражително, че много малък процент от населението се е срещало с вируса и е изградило антитела. Това означава, че все още българската популация е стерилна по отношение на това заболяване и във всеки един момент, в който излезем, съществува съществена опасност да се разрази истински пик на заболяването.
Изводът е, че сме се затворили може би прекалено, а трябва да се срещаме с този вирус.
"При едно ново заболяване няма как тестовете да бъдат много качествени и надеждни веднага. Вече има много данни, че първите – китайските тестове – не са много надеждни. За сметка на това има южнокорейски, германски, американски, които са с доста добро качество и са по-надеждни."
Изгражда ли се имунитет, след като се срещнеш с инфекцията и я преболедуваш
"Да, категорична яснота има. Човек изгражда имунитет, когато се появят т.нар. "антитела". Има друг проблем – при всяко инфекциозно заболяване се изгражда имунитет. Доколко той е продължителен, това е нещо, което още не знаем. Можем само да се надяваме, че, както при другите респираторни вируси, поне за един сезон трябва да сме предпазени."
Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..
Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък. Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..
Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...
Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..
Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg