Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Сотиров:

Когато насилниците са недостъпни, ние не насочваме гнева си към тях

Не е нужно да нарушаваш правилата, за да бъдеш мразен, достатъчно е да не се страхуваш

| обновено на 16.04.20 в 14:02
Владимир Сотиров
Снимка: psihichnozdrave.com

Логично ли е в период на криза обществото да търси врагове?

"Логично е, когато хората имат преживяването, че с тях е злоупотребено, когато са ограничени свободата им, интересите им, нуждите им по един непосредствен, реален начин, у тях да възникне порив за протест срещу тази сила и под сила разбирам всички тези мерки, които се вземат срещу кризата – каза психиатърът д-р Владимир Сотиров в „Нашият ден“.

"За разлика от вируса, който, извинявайте, но в обществото той не нанася вреда. Да, има изолирани случаи, но като цяло не вреди осезаемо, докато мерките, които се налагат, за да ни предпазят от тези вреди, са много реални, причиняват страдания и са доста продължителни.

И в този смисъл реакцията срещу този тип насилие – защото това е насилие, тези мерки представляват форма на насилие – е нормално хората да изпитват гняв срещу тях." 

Същевременно насочваме гнева си не срещу онзи, който предприема мерките, а срещу другите – онези, които им се съпротивляват и най-вече към онези, които не се страхуват.

"Когато насилниците са недостъпни, прекалено зли, прекалено силни, ние не можем да насочим гнева си към тях. В психологията се нарича "изместване" – когато не можем да изразим директно агресията си, пренасочваме я към някой, който е по-близо. И го правим непрекъснато – понеже не можем да се разгневим на Бойко Борисов, тъй като е прекалено силен, отмъстителен, разполага с огромно влияние (хайде нека това е хитопезата) – когато сме изпълнени с негодувание и дълбоко раздразнение, го насочваме към близките си, към съседите, към другите хора."

Не е нужно да нарушаваш правилата, за да бъдеш мразен, достатъчно е да не се страхуваш.

"В момента управлява страхът. А страхът е лош съветник. Уплашеният човек е агресивен човек, той реагира агресивно, когато не може да избяга, а ние няма къде да бягаме, притиснати сме в ъгъла.

Страхът в момента е официална държавна политика. 

Ние сме потопени в насилие. Насилието, мотивирано от страх, е най-токсичният феномен, който завзема все повече територии."

Да, трябва да спазваме мерките, да сме предпазливи, но не бива да сме уплашени, защото страхът води до дисфункционални решения.

"Също така трябва да приемем, че лошото функциониране на една система е функция на управлението. Когато системата е дисфункционална, проблемът е в управлението на системата. И гневът ни не трябва да бъде насочен към хората до нас, а към правителството, към онези, които ни управляват."

Чуйте целия разговора на Любомира Константинова с д-р Владимир Сотиров за това кого сме готови да разпънем днес и към кого насочваме гнева си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00
Пастор Рангел Кълвачев, Ана-Мария Кръстева и д-р Ахмед Лютов

Как могат религиозните общности да помагат на лишените от свобода

Религиозните общности играят значителна роля в подпомагането на лишените от свобода чрез различни инициативи и програми, които целят да осигурят духовна, емоционална и социална подкрепа. Духовни представители на различни религии посещават затворите, за да провеждат богослужения, молитви и беседи. Това предоставя на затворниците възможност за духовно..

публикувано на 07.07.25 в 13:50

Ролевите модели на агресивните младежи

Какво е общото между локалите, инцелите, последователите на Тейт? Как гневът маскира дълбоката нужда от принадлежност и смисъл във време на разрушени ценности и ролеви модели, налагани от герои, които не отразяват реални човешки качества, а изпълняват функция – да продават, да провокират, да създават илюзия за избор, стойност, стил. Кой моделира..

публикувано на 07.07.25 в 10:13

AquaLID – българското устройство, което засича микропластмаса във вода

Здраве, наука, устойчивост – или как новите технологии могат да помогнат за справянето с един от най-сериозните екологични проблеми на съвремието ни. В рубриката "Зелените новатори" на предаването "Нашият ден" гостува Димитър Филипов – съосновател на  AquaLID , българско устройство, което засича микропластмаса във вода в реално време...

публикувано на 07.07.25 в 09:45

Православната църква почита Св. Неделя

На 7 юли се отбелязва църковният празник Света Великомъченица Кириаки – Неделя. Днес е и храмовият празник на митрополитската катедрала "Света Неделя". Празникът започна снощи с тържествена архиерейска вечерня, тъй като църковните празници започват от залез слънце на предния ден. Днес света литургия в катедралата "Св. Неделя" ще отслужи..

публикувано на 07.07.25 в 09:19