Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Мутафчиев:

Епидемията се оказа изключителен тест за морала и за съвестта на обществото

Сега е моментът, в който трябва да загърбим егоизма

Христо Мутафчиев
Снимка: БГНЕС

Тази епидемия се оказа един изключителен тест за морала и за съвестта на цялото общество, в това число и на нашата гилдия, и на всеки един отделен творец, работещ и живеещ в България. Сега е моментът, в който трябва да загърбим егоизма и да станем съпричастни с човека до нас, с човека на улицата... 

Инициативата на АртАкция е изключително позитивна, за да докаже, че духът не спи. Актьорите сами избрахме откъсите от представления, които в момента играем, и се надяваме след пандемията отново да заиграем. И "Пияните" в "Зад канала", и "Годо" на Деян Донков, и "Духът на поета" в Народния театър... Надяваме се, че когато се възстанови нормалният ритъм на живот, не говоря за същия живот като преди, отново залите да бъдат пълни.

Избрах "Духът на поета", първо, защото говорим за дух, второ, защото говорим за духа на един от най-великите поети на България, трето, защото това е една от най-великите държавни личности. Стефан Стамболов е направил всичко за около 5 години – и това ако не е мощен дух! Режисьор на пиесата е Маргарита Младенова, която казва: "Когато думите са много силни, не е важно те да се изкрещят, а да имат пространство, в което да бъдат чути и да отекнат навътре в човека".

Христо Мутафчиев призна, че публиката много му липсва, но през годините се е научил да спазва правилата, и смята, че държавата за първи път е на мястото си в толкова ясни, категорични и респектиращи мерки. 

Популярни български актьори се обединиха в символична акция за спасяване на духа – #НавънКъмСебе Си – четат фрагменти от емблематични пиеси. Актьорът Христо Мутафчиев разказа в "Артефир" повече за акцията:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50