Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път на български „Червената книга“ на К. Г. Юнг

Бездната мълчи. Той се е вдигнал и гледа светлината на слънцето, стои между живите. Безпокойство и раздвоение са се надигнали заедно с него, съмнения и обилие от живот.

Как Юнг слезе в подземното царство на колективното несъзнавано?

Отговорът се крие в една неподражаема творба, ръкописна хроника на сънищните и будните видения на швейцарския психиатър и основател на аналитичната психология Карл Густав Юнг (1875-1961), споходили го в периода 1913-1929 г.

Червената книга (Liber Novus) е изрисувана и оформена като средновековен ръкопис и стига до широката публика за първи път през 2009 г.

Преводът от немски език на българското издание е дело на адвокат Пламен Хаджийски, който сърцато предприема това трудно, но и значимо пътуване в душата и разума на Юнг. 


Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00