Зоопаркът на културата „Аларма“, този своеобразен Ноев ковчег (не само по време на карантина), съвсем закономерно се увеличи с още една рубрика и с още един звяр. След „Полетът на къртицата“ (името е в памет на ъндърграунд легендата Христо Гатев-Бозата – б.а.) и музикалното продължение на „Аларма“ отвъд вълните на програма „Христо Ботев“, т.е. 24-часовия музикален канал „Пънк Джаз“ (известен като „Птицечовката на Радио Бинар), в предаването вече има и росомаха (под формата на 10-минутна седмична рубрика).
Ето как е формулирана рубриката „Годината на росомахата“ от авторката и инициаторката ѝ Надежда Московска: „Най-любопитните и вълнуващи неща често се намират някъде между онова, на което сме успели да придадем смисъл, онова, което просто е – сякаш въпреки нас. Между измисленото и реалното стои нещо едновременно симпатично и зъбато като росомаше лице. (Веднъж седмично) „Годината на росомахата“ ще твърди, че тъкмо там живее литературата. Затова ще се опитва да чете наравно научни факти, художествени произведения и бележки, залепени в асансьора“.
В първия брой (на 6 май, сряда, някъде по средата на предаването – около 22.10 – след интервюто с виетнамската писателка Ким Тхуи) „Годината на росомахата“ отвежда слушателя на любимо за екипа на „Аларма“ място – Антарктида: единствения континент на тази земя, където няма Covid-19. Този път обаче не с екипа на проф. Пимпирев, а с Вернер Херцог и с музиката на Хенри Кайзер.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg