Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Томов:

Хората с редки заболявания са изложени на изключителен риск

Владимир Томов, председател на Националния алианс на хора с редки болести
Снимка: БГНЕС

Определението "редки болести" влезе в Закона за здравето преди 6 години и означава заболяване, което засяга по-малко от 1 човек на 2000 души в страните от ЕС. Редките болести са повече от 8000. В нашия алианс представляваме и защитаваме около 75 редки заболявания. Това каза Владимир Томов, председател на Националния алианс на хора с редки болести, в здравната рубрика на "Нашият ден".

В момент на пандемия тези, които са засегнати от редки болести, са особено уязвими. Те по принцип страдат, защото тяхната имунна система не е като на здравите хора. Може да се каже, че те са в рискова групи при евентуално засягане от Covid-19. Някои от тях имат страдания, свързани с белия дроб, а тежкото протичане на заболяването е свързано с белия дроб. Някои хора с редки заболявания, например пациентите с муковисцидоза, които страдат от постоянни пневмонии, сега трябва да бъдат още по-надеждно изолирани, тъй като рискът при тях е изключителен – може да се достигне до необратими увреждания и летален изход. 

За щастие през тези два месеца, в които сме поставени в извънредно положение, нямаме фрапиращи случаи, в които да кажем, че хора са останали без лечение. Но сме нащрек и ако това положение продължи по-дълго, може би рискът ще се увеличи най-вече във връзка с тази тежка административна процедура по отношение на получаването на лечение

Разговорът с Владимир Томов, председател на Националния алианс на хора с редки болести, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първият учебен ден в Осоица: Учебният звънец звучи с народна песен

На живо от живописното село Осоица, община Горна Малина, честитим първия учебен ден на всички учители, ученици и родители. Училището винаги е било сърцето на всяка общност, мястото, което изгражда и обединява културните и социални връзки между хората", споделя Татяна Захариева, творчески директор и съосновател на училище "Космос". Тя ни..

обновено на 16.09.24 в 09:11

Кръстът между вярата, надеждата и любовта

На 14 септември Църквата отбеляза Въздвижението на честния и животворящ кръст Господен. Преди Христос кръстът е символ на безчестие и позорна смърт. Със страданията и изкупителната Си жертва Спасителят освещава кръста. След Неговата смърт кръстът вече е символ на жертвена любов и победа над злото. А на 17 септември се отбелязва денят на св. Вяра,..

публикувано на 15.09.24 в 09:30

Млади зеленчуци

Деница и Радослав Гетови живеят в Долни Дъбник и имат малко производство на зеленчуци. За семейството и двете им деца работата в градината е начин да постигнат баланс. Учат се на всичко за земеделието в движение и са щастливи от изборите и възможностите, които земята им предоставя. Децата им се учат на това откъде идва храната, сеят семенца и..

публикувано на 14.09.24 в 13:20
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00